Н ещата вървят доста добре. Броят новозаразени остава висок, но започва да спада. Тази седмица този тренд ще се пречупи. За да излезем от пика обаче трябва да се пречупят още два - заетостта на болничните легла, които все още ще растат. Този на смъртността също трябва да се пречупи. Очаква се още 10 дни да има ръст в броя на хоспитализираните.
Това заяви в ефира на NOVA математикът проф. Николай Витанов.
9152 нови случая на COVID-19 у нас, положителни са 26,1% от пробите
Според него в края на март нещата ще изглеждат по друг начин.
"Заболеваемостта се очаква да спаднe много под 5000 случая на ден и да започне да се разглежда въпроса за отмяната на зеления сертификат. Смъртността да е доста под 1%, заетите легла пък да са под 300", уточни той.
И допълни, че ако няма висока заболеваемост и заетост на болниците, няма причина да има локдаун.
Франция първа в ЕС започва да прилага лекарството на "Пфайзер" срещу COVID-19
По думите му заетостта на COVID леглата е под контрол, а капацитетът е двойно повече от нея.
"На 9000 регистрирани случая слагайте около 20 000 и ще получите реалното число. 10% от българскoто население се е срещало с Омикрон", поясни математикът.
Вирусологът проф. Радостина Александрова от своя страна посочи, че
Омикрон има поне три подварианта - BA.1, BA.2 и BA.3, първият е доминиращ, но вторият също набира скорост.
"Разликата между тях е колкото между изходния и Aлфа варианта. BA.2 вероятно се разпространява по-добре от BA.1. Активното разпространение на коронавируса означава, че той продължава да се изменя. Вирусът не е изпробвал всичките си варианти и възможности", подчерта медикът. И добави, че имунитетът срещу коронавирусите не е продължителен, но добрият имунен отговор може да доведе до по-леко протичане.
Определиха какви ще са COVID мерките в Софийска област от 7 февруари
"Едва ли Омикрон ще е последният вариант", прогнозира проф. Александрова.
Тя коментира и пост-COVID синдрома.
"Една част от преболедувалите впоследствие изпитват определени симптоми, а се появяват и нови. Това може да продължи с месеци. Има повече 200 възможни симптома - сред най-честите са задух, умора, проблеми с концентрацията. Вирусът се развива с по две мутации на месец", коментира вирусологът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!