Н яма как да познаем подварианта на COVID-19 Пирола, но няма повод за „драма“. Той се появи в средата на месец август. Няма нещо различно в клиниката, тя е типична за Омикрон.
Това каза вирусологът проф. Радостина Александрова в ефира на NOVA.
Доказан е първи случай на подварианта Пирола на Омикрон на COVID-19 у нас
При COVID-19, както и при другите вируси, има по-уязвими групи хора, напомни тя.
Александрова допълни, че трябва да свикнем с това, че вирусът ще е с нас, а какъв ще бъде сезонният му профил на разпространение, още не е известно.
"Това, което вълнува учените сега е „дългият COVID“, поясни тя.
Проф. Ива Христова с прогноза за разпространението на COVID-19
"Доста проучвания сочат, че ваксината срещу COVID-19 дава в някаква степен защита от появата на „дълъг COVID“, а има учени, според които тя ще помогне и при вече развил се такъв", допълни Александрова.
Тя напомни, че ваксините намаляват риска от тежко боледуване и от смърт.
COVID-19 у нас: В 16 области се отчита повишаване на заболеваемостта
Експертът коментира и страничните ефекти. По нейни думи РНК ваксините са показали висок профил на безопасност, а появилите се реакции могат да бъдат веднага овладени от специалисти.
Към момента в София е доказан един случай на подварианта Пирола на варианта Омикрон на COVID-19, показват данните, публикувани в сряда на сайта на Националния център по заразни и паразитни болести.
Анализирани са 88 клинични проби със SARS-CoV-2, взети от пациенти от 14 области на страната в периода 14 септември – 12 октомври. Пробите са изпратени в Центъра от девет лаборатории.
При всички проби е установен Омикрон и негови подварианти, като при един от пациентите е доказан BA.2.86 – Пирола, определен от Световната здравна организация като вариант под наблюдение.
Установени са и подварианти, дефинирани от СЗО като такива с повишен интерес: EG.5 при един случай, EG.5.1 при двама, XBB.1.9.2 при един и XBB.1.5 при един. В допълнение са доказани подварианти на EG.x при 11 случая, ХBB.х при 31 случая, а при 46 от пробите са доказани други подварианти.
Епидемиолози и вирусолози съобщиха в края на септември, че разпространението на субварианта Пирола се отчита в цяла Европа и един от началните му симптоми е зачервяване на очите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!