Б ългария в момента се намира в началото на четвъртата вълна на COVID-19, която е по-различна от предходните заради индийския вариант на вируса. Това заяви пред БГНЕС вирусологът проф. Радка Аргирова.
Тя прогнозира, че пикът на заболелите бъде малко след началото на учебната година, между 10 и 20 октомври.
Още на 1 август се забеляза едно леко завишаване в броя на новозаразените със SARSCoV-2, на фона на предишните дни и седмици, поясни Аргирова и сподели, че всички проби, които е подала за секвениране в Националния център по заразни и паразитни болести са установили наличието на „Делта” щама на вируса.
„Очевидно тази вълна се асоциира с индийския вариант, така както се случва и в останалите страни. Ние вървим с около месец, месец и половина, след тези които първи докладваха за наличието му”, посочи Аргирова.
Ново: Дългият COVID може да е съвсем различен вирус
Проф. Аргирова подчерта, че тази вълна на COVID-19 ще е по-различна от досегашните.
„По-различна е по няколко причини. Първата е, че все пак имаме около 20% от населението, които са ваксинирани. Това е един фон. Известно е, че одобрените ваксини индуцират неутрализиращи антитела и срещу индийския вариант. Поради това очакваме ваксинираните, които могат да се заразят, че или няма да се разболеят, или това ще бъде много леко, и ще прилича на грип. При този вариант е по-рядка липсата на обоняние на вкус или намаляването му, което беше характерно за началото на пандемията”, посочва вирусологът.
Симптомите, с които започва заболяването са болки в гърлото, хрема, висока температура.
Сериозен ръст на новите случаи на COVID-19 у нас
„Много по-рядко е задухът, по-рядко са дихателни явления, които бяха на първо място при предишните варианти. Има ги, но те се значително по-малко. Отделно от това този вариант на вируса заразява много по-лесно. Това се дължи на факта, че има много по-голям брой вирусни частици в носоглътката, горните дихателни пътища. Много повече частици могат да заразят околните и затова се говори непрекъснато за маските”, отчете Аргирова.
По думите ѝ по-лекото протичане на заболяването е притеснително, защото хората няма да се разболеят или няма да забележат, но ще станат преносители на вируса. Картината ще се допълни и от учениците и учителите. Именно училищата могат да се превърнат в инкубатор на инфекцията.
„Няма го отдавна оригиналният китайски вариант. Сигурно се пази някъде както едрата шарка”, смята вирусологът.
„Само с ваксините може да убием COVID-19”, категорична е проф. Аргирова. Според нея недоверието във ваксините се породи заради разнопосочността в посланията за тях.
„Ваксината не ни пази от заразяване, тя ни пази от заболяване. Тя предизвиква образуване на антитела, които с времето обаче намаляват. В организма обаче остава клетъчният имунитет, който при среща отново със същия вирус, макар и мутант, тези клетки веднага се размножават бързо и правят нови антитела, нищо че предишните са спаднали. Това е големият смисъл на цялата работа – клетъчният имунитет”, заяви проф. Аргирова.
COVID ваксините водят ли до безплодие, ето фактите
Според проф. Радка Аргирова на този етап все още не е оправдано да се поставя трета бустерна доза от ваксината срещу COVID-19. Вирусологът обаче не изключва вероятността да трябва да се ваксинираме всяка година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!