Н ов вариант на коронавируса, който е по-опасен от Делта, вече буди притеснение у нас. Името му е Омикрон, той идва от южната част на Африка, но първи случай вече беше засечен и в Белгия.
Европа затвори границите си за пристигащите от заразената част на континента, но притесненията остават. По първоначална информация новият вариант е по-заразен и атакува предимно млади хора.
"Внимание привлече това, че той съдържа голям брой мутации – над 50. Това означава, че е доста променен сравнение с оригиналния вирус, който тръгна от Ухан, както и от другите варианти", обясни пред NOVA вирусологът към БАН проф. Радостина Александрова.
Тя обясни, че се е наблюдавало доста бързо разпространение.
По думите ѝ за момента никой не може да каже дали ваксините, които вече имаме, ще ни предпазят от този нов щам.
Какво се знае до момента за Омикрон
В петък Световната здравна организация обозначи открития в Южна Африка нов вариант B.1.1.529 на коронавируса с гръцката буква Омикрон и го определи като "предизвикващ тревога", предадоха Ройтерс и Франс прес, цитирани от БТА.
"СЗО беше уведомена от Южна Африка за варианта B.1.1.529 за първи път на 24 ноември тази година. Този вариант има множество мутации, някои от които са много обезпокоителни", заяви в комюнике група експерти, на които СЗО е възложила да следят развитието на COVID-19.
Според СЗО новият вариант на вируса може да се разпространява по-бързо от останалите.
Предварителните данни предполагат, че при него има повишен риск от повторно заразяване и "вредно изменение в епидемиологията на COVID-19".
СЗО заяви, че заразяванията в Южна Африка рязко са се увеличили през последните седмици, което е съвпаднало с откриването на новия вариант.
Омикрон е петият вариант на вируса, който получава подобно буквено обозначение.
СЗО каза, че PCR тестовете продължават успешно да установяват наличието на този вариант.
Организацията предупреди страните да не въвеждат прибързано ограничения за пътуване заради новия вариант, а да следват "подход, основан на риска и съобразен с науката".
Властите по света реагираха с тревога на новия вариант. Европейският съюз и Великобритания са сред тези, които затягат граничния контрол, докато учените се опитват да разберат дали тази разновидност на вируса е устойчива на ваксините.
Според СЗО сигурно ще отнеме няколко седмици да се установи заразността на варианта Омикрон и ефективността на ваксините и средствата за лечение срещу него.
Първи случай в ЕС на щама Омикрон на COVID-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!