В България обществото е разделено по отношение на официалната статистика за епидемията от коронавируса. Това показва проучване на Vesti.bg.
От откриването в началото на годината в Китай на новия коронавирус, който предизвиква болестта ковид-19 и двете са обект на съмнения и множество конспиративни теории.
До голяма степен недоверието се дължи на безпрецедентния начин, по който медиите в глобален мащаб отразяват развитието на заразата.
Едва ли има друго заболяване, което да е получило такова медийно внимание и за него да е публикувана толкова много информация за толкова кратко време.
Отново скок на заразените с коронавирус, расте броят на приетите в болници
Учените и лекарите все още изследват и научват нови и нови факти за коронавируса почти ежедневно. И всичко това се случва пред очите на обществото. Дори експертите невинаги могат да се ориентират в този огромен поток от често необработена, специализирана информация, какво остава за обикновените хора.
А понякога новите неща, които научаваме за ковид-19, противоречат на вече известните и това още повече подхранва конспиративните теории.
Но въпреки разпространяваните в социалното пространство спекулации, мнозинството от хората се доверяват на учените и статистиката, просто защото последните са единственият достоверен и проверим източник на информация. В това отношение България едва ли се различава значително от останалата част от света.
45,11% от българите смятат, че официално изнасяните данни за ковид-19 отразяват реалното положение.
Колко смъртоносен е ковид-19 в България
Показателно обаче е, че почти толкова са и тези – 44,82%, които изпитват някаква форма на недоверие и считат, че информацията за епидемията от коронавирусната инфекция в България е преувеличена.
Далеч по-малък е делът на хората, които напълно отричат съществуването на ковид-19. Според 10,07% няма епидемия, а коронавирусът е конспирация.
Данните са от национално непредставително проучване, осъществено под формата на онлайн анкета сред 20 538 уникални потребители на Vesti.bg, в периода 16.10.2020 – 15.11.2020 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!