Д-р Цветелина Спиридонова: Вероятно ивермектинът пази от тежко боледуване на COVID
Източник: iStock
66

Б роят на проучванията, които показват това, нарастват, казва изпълнителният директор на МБАЛ „Хигия” – Пазарджик, пише 24 часа. 

- Д-р Спиридонова, наблюдавали ли сте в практиката си пациенти с коронавирус, които приемат ивермектин? Разкажете как това антипаразитно лекарство може да намери място в терапията при COVID? 

- Ивермектинът като препарат е известен с антипаразитното си действие. В хода на изследванията инвитро се установява, че има активност и срещу РНК вируси (едноверижни) и това дава надежда на хората, че може да бъде използвано и антивирусното му действие.

Има и клинични проучвания, които отричат неговото действие, касаейки бионаличността на медикамента при употреба в стандартните му дози. Това означава, че когато приемем медикамента в обичайната му доза, неговата концентрация в плазмата и тъканните ни течности не е достатъчно висока, за да повлияе на вируса. Ето защо за COVID режима той се препоръчва в нова дозировка и клиничните проучвания, които са в новите дози, включително на българския производител, показват, че се постига добра ефективност, без медикаментът да има токсичност, въпреки по-високите дози. Тук е мястото да отбележа, че ивермектинът, който сега се прилага при хората, е различен от този, който се дава при животните.

- Какви са предимствата на медикамента?

- Ивермектинът има едно голямо предимство пред останалите препарати и то е, че има много добър профил на безопасност. Страничните ефекти са свързани със стомашно-чревния тракат предимно под формата на разстройство и тогава медикаментът трябва да бъде спрян. Противопоказен е и за бременни и деца.

- Кога трябва да се започне с приложението му и колко успешна е терапията?

- Препоръчва се препаратът да се вземе в началото след положителен PCR тест. Приема се по схема. Началният протокол за терапия при COVID включва микроелементи и витамини и на лекарите дълго време им липсваше ключов елемент. Ясно е, че антибиотик още от самото начало не може да се включи, защото говорим за вирусно заболяване, а не за бактериално. По тази причина в началото лекарите изписваха хранителни добавки, за да допълнят по някакъв начин имунния отговор. Сега ивермектинът се явява алтернатива на началното лечение при потвърден PCR. Приемайки го по посочената схема в много голяма вероятност това ще предотврати преминаването към средна и средно-тежка форма, ще облекчи симптомите и намалява риска от усложнение и влизане в болница. 

- Какъв е опитът в прилагането на тази терапия върху пациенти с COVID?

- Препаратът съществува от 20 г. за лечение на паразитни заболявания и към него вероятно ще се добавят и антивирусните индикации. За момента той получи разрешение за употреба от Изпълнителната агенция по лекарствата за лечение на чревни паразитози. Но в момента СЗО събира клиничните проучвания от цял свят, за да прецени дали официално да добави и антивирусните му индикации. 

Повечето пациенти, които са го ползвали, са прекарали заболяването леко. Доколкото ми е известно, Министерството на здравеопазването в Чехия е поръчало 5000 опаковки за лечение на пациентите им в болницата. За българския препарат има заявки и от други страни.

- Какъв е механизмът на действие на ивермектина?

- Това, което показват проучванията, е, че той намалява вирусното натоварване на клетката с COVID-19. Механизмът му е, че блокира навлизането на вируса в клетката, а така не му позволява да се развива. Идеята не е, че няма да настъпи заболяване, защото веднъж влязъл в организма, вирусът със сигурност е заразил определен процент от клетките, но ще намали по-нататъшното му разпространение и вирусното натоварване. Разбира се, това действа при 80-90% от хората. При 10-15 на сто може и да не подейства и при тях заболяването ще прогресира.

- Има ли заболявания или състояния, при които не бива да се приема?

- Това е препарат с доста сигурен профил. Няма специфични заболявания, при които да е контраиндициран. Но както при всички останали медикаменти, трябва да бъде преразгледана дозата при чернодробни и бъбречни заболявания, защото там протича метаболизма на медикаментите. Сериозни противопоказания обаче няма. Противопоказан е при бременни и лица под 18 г.

- Важно уточнение е, че лекарството се продава само с рецепта. Защо е важно хората да не пристъпват към самолечение с него?    

- Да, лекарството се отпуска срещу рецепта и е целесъобразно да се говори с лекар, който да го предпише според клиничната картина, която е индивидуална за всеки. 

- В България вече имаме фирма, която произвежда лекарство с ивермектин, но то още не е навлязло като препоръчително в терапията. В същото време страната ни отделя голям ресурс за закупуване на ремдесивир. Каква е разликата между двата медикамента?

- Проучванията в полза и против ремдесивира са толкова, колкото и при ивермектина. Цената на един флакон ремдесивир обаче е 390 долара, а за лечението на един пациент са необходими 6 флакона. Така цената на пациент е около 2400 долара и България е отделила няколко милиона ресурс за закупуването на това лечение. Освен това ремдесивирът е показен при болнично лечение, а ивермектинът е медикамент, който цели да запази пациентите извън болницата. Това води и до икономически импакт – те не влизат за скъпо болнично лечение, не се налага да спрат работа месеци наред и прекарват заболяването леко. 

- Въпреки надеждите и очакванията към ивермектина обаче лечение на COVID все още няма, нали?

- Да. Най-доброто средство, което имаме към момента, са ваксините. Всички трябва да им се доверим и да се постараем в кратки срокове да постигнем общ имунизационен имунитет. 

- Ситуацията в цялата страна с разпространението на коронавируса се влоши. Какво е положението в МБАЛ „Хигия”? 

- Отделението ни е пълно на 90%. Още по-големият проблем обаче са изтощените медицински екипи. Днес (петък, б.р.) събрах COVID екипите, които са психически изтощени и това не е само при мен, а в цяла България. Никой вече дори не говори за въпросните 1000 лв., които се дават на месец. Не че са малко, но те не могат да компенсират прегарянето на хората, а това не е в интерес и на самите пациенти. 

Лекарите и сестрите в болниците наистина вършат геройства в момента и би било много добре, ако общопрактикуващите лекари имат ежедневно червени коридори за техните COVID пациенти, както и рентгеновите отделения за провеждане на скенери – на карантинирани пациенти, защото напрактика те седят вкъщи, лекуват се и не знаят дали развиват пневмония, или не, просто защото са в карантина и няма къде да отидат. При нас в ДКЦ-то например има червен часови пояс в образната диагностика. 

Коментари 66
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

66 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК иска нова такса върху електронната търговия

ЕК иска нова такса върху електронната търговия

Свят Преди 26 минути

Комисията призова законодателите на ЕС и държавите членки да „обмислят“ въвеждането на такса

Кремъл за Зеленски: Празни думи

Кремъл за Зеленски: Празни думи

Свят Преди 50 минути

Песков: Реалността на място показва, че Киев трябва пръв да демонстрира откритост и интерес

Зад кулисите на славата: 8 звезди, които имаха трудно детство

Зад кулисите на славата: 8 звезди, които имаха трудно детство

Любопитно Преди 1 час

Алкохолизмът, насилието, манипулацията и експлоатацията стават част от живота им много преди популярността

Samsung Galaxy S25 Ultra слага AI в дланта ни

Samsung Galaxy S25 Ultra слага AI в дланта ни

Технологии Преди 1 час

Време е изкуственият интелект да стане наистина практичен

НС отхвърли предложението за временна комисия за фондациите на Сорос

НС отхвърли предложението за временна комисия за фондациите на Сорос

България Преди 1 час

То беше внесено от ПГ на „ДПС-Ново начало“

Какво ново ни донесе Samsung Galaxy S25

Какво ново ни донесе Samsung Galaxy S25

Технологии Преди 1 час

Той се появи през януари 2025 година и вече сме готови да проверим какво умее и дали отговаря на очакванията ни

Екоминистърът и посланикът на Саудитска Арабия у нас обсъдиха възможностите за инвестиции

Екоминистърът и посланикът на Саудитска Арабия у нас обсъдиха възможностите за инвестиции

България Преди 1 час

Двамата се обединиха около организирането на събитие за обмен на опит

ПК на ВСС с остра позиция: Тече недопустима кампания по уронване престижа на магистрати

ПК на ВСС с остра позиция: Тече недопустима кампания по уронване престижа на магистрати

България Преди 2 часа

Те отправиха призив към представителите на останалите власти

<p>Украйна удари химически завод в Русия</p>

Облак от природен газ след украинска атака срещу химически завод в Русия

Свят Преди 2 часа

Губернаторът на руската Астраханска област призова жителите на град Астрахан да не изпадат в паника

<p>Хасково, Шумен и Търговище имат нови областни управители</p>

<p>&nbsp;</p>

Кабинетът "Желязков" назначи трима нови областни управители

България Преди 2 часа

Toва съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет

Изслушаха двама прокурори по съмненията за натиск върху съдията, отказал да отнеме колата на Нойзи

Изслушаха двама прокурори по съмненията за натиск върху съдията, отказал да отнеме колата на Нойзи

България Преди 2 часа

Прокурорската колегия на ВСС прие, че ще излезе с позиция във връзка с казуса около действията на прокуратурата

Трима души са задържани заради онлайн търговия на продукти с наркотични вещества

Трима души са задържани заради онлайн търговия на продукти с наркотични вещества

България Преди 2 часа

Задържаните са опитали да изпратят 32 кутии съдържащи различни видове продукти с наркотични вещества

Рекламите на Super Bowl 2025: Цената им достигна 8 млн. долара

Рекламите на Super Bowl 2025: Цената им достигна 8 млн. долара

Любопитно Преди 3 часа

Тазгодишният микс от рекламни категории включва напитки, храни, технологични и телекомуникационни компании

<p>Пощенската служба на САЩ спира колетите от Китай</p>

Пощенската служба на САЩ спира колетите от Китай след митата на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Премахнаха данъчната вратичка, която позволявала изпращането на малки пакети до 800 долара в САЩ без данъци

Гроздан Караджов: Критично закъсняваме с плана за възстановяване и устойчивост

Гроздан Караджов: Критично закъсняваме с плана за възстановяване и устойчивост

България Преди 3 часа

Правителството прави отчаяни стъпки да навакса, за да получи плащания по него, отбеляза вицепремиерът и мнистър на транспорта