М илиони британци ще получат идентификационна карта, че са били ваксинирани срещу COVID-19, съобщава в. "Дейли мейл".
Те ще бъдат призовани да носят този документ със себе си навсякъде, въпреки че правителството отрече тези карти да се разглеждат като своеобразен имунизационен паспорт, допълва изданието.
Външният министър на Великобритания Джеймс Клевърли отказа да потвърди дали картите ще са своеобразен "пропуск" за завръщане към нормалния живот на Острова, но призна, че те "ще са основното средство за отблокиране на живота на гражданите и на икономиката".
Пред "Скай нюз" първият британски дипломат заяви, че се надява, че те няма да бъдат изисквани при влизането в пъбове или ресторанти, както и при посещението на спортни събития.
Бившият министър Дейвид Джоунс беше категоричен, че кабинетът на Борис Джонсън трябва ясно да подчертае, че тези карти не трябва да се използват за спиране на нормалния живот на хората.
Ако е необходимо, премиерът дори трябва да издаде заповед, с която да спре подобни намерения, смята Джоунс.
"Да носиш в себе си подобна карта, трябва да е въпрос на свободен избор. Мисля, че хората трябва да се ваксинират, но не смятам, че решението им за това трябва да бъде повлияно от възможността да отидат на ресторант или на театър. Именно това е заплахата, която тези карти крият", заяви той.
Според експерти един от начините това да не се случи е да се гласуван закон, предпазващ неваксинираните от дискриминация.
Друг начин е министрите изрично да посочат в текущите разпоредби за антиепидемичните мерки, че бизнесите нямат право да изискват въпросните карти, тъй като те съдържат лични медицински данни, които са защитени от закона.
Великобритания се подготвя да стане първата държава в света, която ще приложи ваксината срещу COVID-19 на „Пфайзер” и BioNTech.
Препаратът вече започна да пристига в британските болници, а от утре в страната започва и прилагането му, съобщава NOVA.
Първи ще бъдат ваксинирани
хората над 80 години, медиците на първа линия, както и служителите и обитателите на старческите домове. Лондон даде спешно разрешение на препарата и така ще започне най-важното масовото ваксиниране в историята. Страната е поръчала 40 милиона дози, които ще стигнат за 20 милиона души.
Междувременно 2/3 от британците казват, че ще се ваксинират срещу COVID-19. „Хората на Острова са много ентусиазирани.
Проучванията показват, че повече от 2/3 от тях ще се ваксинират.
Първите дози са разпределени между големите болници, където ще започне ваксинацията.
Жителите на старческите домове са обявени като абсолютен приоритет, защото се смята, че са най-уязвими”, заяви в ефира на „Здравей, България” по NOVA кореспондентът на в. „24 часа” в Лондон Павлина Трифонова.
Тя добавя, че една от тези ваксини може да се прехвърля между контейнери само 4 пъти. Това създавало и трудности в дистрибуцията на медикамента.
Медиците във Великобритания също ще са сред първите, които ще получат ваксината на „Пфайзер”. Третата група пък ще е тази на хората над 80-годишна възраст.
Важно било да се обясни на обществото как да премине през този процес.
„Сложната схема за пренасяне на контейнерите затруднява трансферите. Възможно е това да доведе до проблеми. Контролният орган в страната оцени не само ваксината, но и методите на доставка, за да не може никой да каже, че ваксината не е качествена”, разказва Павлина.
От 8 декември започват да инжектират ваксината на Пфайзер/Бионтех
COVID-19 и ваксините, какво предвиждат държавите
Другата епидемия, която се шири във Франция
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!