В еликобритания стана първата страна в света, която одобри за употреба ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech и обяви, че започва ваксинациите от началото на идната седмица, съобщи Reuters.
Възможна ли е ваксинация срещу COVID-19 още през декември
UK approves Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine, first in the world https://t.co/adDpXPv49j pic.twitter.com/mEYHYEvUrk
— Reuters (@Reuters) December 2, 2020
Правителството e приело препоръките от независимата регулаторна агенция по лекарствата и здравните продукти, за да може това да стане факт.
Ваксината ще бъде на разположение за употреба на територията на Великобритания от следващата седмица.
От Pfizer коментираха, че спешно издаденото разрешително е исторически момент в борбата срещу COVID-19.
Вирусолог обясни как действа ваксината срещу Covid-19, опасна ли е
Британският министър на здравеопазването Мат Ханкок съобщи, че програмата за ваксиниране в страната ще стартира в началото на следващата седмица, както и че болниците са готови.
Очаква се първи да бъдат имунизирани здравните работници, възрастните и хората с тежки заболявания, съобщават от Министерството на здравеопазването и социалната грижа.
Кога идва първата ваксина у нас
Обединеното кралство е поръчало 40 млн. дози от ваксината, което покрива около 60% от населението на страната. Доставката ще започне веднага. Здравният министър Мат Хенкок заяви, че очаква 10 милиони дози да бъдат доставени още до края на 2020 година.
Вчера германската биотехнологична компания BioNTech и американският им партньор Pfizer обявиха, че са подали документи за получаване на разрешение от регулатора на ЕС за прилагане на ваксината им срещу COVID-19.
До края на месец декември се очаква разрешение за използване на ваксината от САЩ и Европейския съюз.
Covid-19: "Сбърканата" ваксина на AstraZeneca
Анализът на резултатите от мащабно клинично изпитание показва, че ваксината е с 95% ефективност срещу коронавируса и не предизвиква сериозни странични реакции.
Ваксините на Moderna и Pfizer/BioNTech се основават на нова технология, която използва mRNA за доставяне на генетичен материал на тялото, за да накара човешките клетки да създадат протеин от вируса. Това тренира имунната система да бъде готова за атака, ако се изправи срещу новия коронавирус.
Англия излиза днес от четириседмична карантина и се връща към регионален подход в ограниченията, които премиерът Борис Джонсън се надява да вдигне напролет благодарение на съчетаното въздействие на ваксините и на масовото тестване, предаде Франс прес.
Това бе втората карантина в Англия. Тя целеше да забави втората коронавирусна вълна в страната, най-силно засегната от пандемията сред европейските държави (над 59 000 смъртни случая при 1,6 милиона заразени).
Поне до февруари вместо нея се въвежда система за тревога на три нива и се налагат местни рестрикции според тежестта на епидемията.
В рамките на разхлабването, предприето в цяла Англия, магазините за стоки не от първа необходимост могат отново да посрещат клиенти - голямо облекчение за търговците преди наближаващата Коледа, традиционно силен период за бизнеса им.
Спортните зали също могат да отворят врати, подновяват се богослуженията и сватбите.
Жителите на региона е разрешено вече да се събират, най-много по шестима, а на открито - само ако в тяхната област е обявено максимално ниво на тревога.
Почти в цяла Англия с население около 55 милиона действат второ или трето равнище на тревога, освен на остров Уайт, в Корнуол и на островите Сили, където е обявено най-ниското, първо ниво.
Ограниченията (засягащи по-специално работата на пъбовете и ресторантите, също и събиранията на закрито) са по-строги, отколкото преди карантината. Това разгневи мнозина депутати, включително сред консерваторите на премиера Джонсън.
Вчера председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС вече е осигурил около два милиарда дози ваксини срещу коронавирус и че първите граждани от блока ще могат да бъдат ваксинирани преди края на декември.
По-рано през деня обаче "Файненшъл таймс" (Financial Times) цитира свои източници, според които Европейският съюз вероятно няма да започне да разпространява ваксини срещу коронавирус преди началото на следващата година.
Според запознати с кандидата за ваксина, произведен от компаниите Pfizer Inc. и BioNTech SE, се очаква да се получи становище от Европейската агенция по лекарствата (EMA) едва на 29 декември.
Европейската агенция по лекарствата оценява данните за ваксините срещу COVID-19, произведени от Pfizer/BioNTech, и засега не може да се посочи кога ще излезе със становище, съобщи вчера говорител на Европейската комисия.
Той поясни, че ако ваксините бъдат оценени положително, ЕК ще трябва да даде одобрение за допускане на препаратите до пазара в ЕС.
Преди комисията да се произнесе, държавите от ЕС трябва също да одобрят достъпа до ваксините.
За да може ЕК да се произнесе положително, ще бъде необходимо квалифицирано мнозинство сред държавите от ЕС (55 на сто от страните, представляващи 65 на сто от европейското население).
Комисията е готова да даде пазарен достъп броени дни след положителното становище на лекарствената агенция.
Комисията ще действа в случая по спешна процедура, допълни още говорителят ѝ. Той подчерта, че ЕК е готова да осигури на държавите от ЕС помощ за преноса и съхранението на ваксините.
По думите му след като лекарствената агенция и ЕК дадат разрешение, доставката на ваксините ще бъде договаряна пряко между държавите и производителите.
И призова да не се смесват въпросите за осигуряване на ваксините и спекулациите с борсовата стойност на фармацевтичните дружества след съобщенията за успешна ваксина.
Чакаме първите ваксини, кога започва ваксинирането
Днес стана ясно, че до четвъртък българското министерство на здравеопазването ще изработи Национален план за ваксиниране срещу COVID-19. Това съобщи на извънреднен брифинг в Министерския съвет министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!