Б ританският премиер Борис Джонсън обяви, че не желае въвеждането на нова общонационална карантина, но допусна, че това може да се окаже неизбежно, защото страната е изправена пред неизбежна втора вълна на заразата с Ковид-19, съобщи Ройтерс.
Местни медии съобщават, че вчера британските министри са обсъждали втора национална карантина, след като броят на новозаразените почти се удвои, достигайки 6000 на ден. Увеличава се и броят на постъпващите в болница, особено в Северна Англия и Лондон. Това вещае втора вълна на заразата, каза премиерът пред репортери.
Израел връща строга национална карантина
"Когато виждаме какво се случва, не можем да не си задаваме въпроса дали не трябва да отидем по-далече от обявеното в понеделник "правило за шестима", каза Джонсън, визирайки забраната за събиране на повече от шест души.
Правителството вече наложи пълна карантина на райони в Североизточна Англия с общо население 2 милиона души заради скок в броя на новозаразените с коронавирус, предаде ДПА. Здравният министър Мат Ханкок заяви, че от днес местните жители не трябва да контактуват физически с хора извън семействата си в шест от най-засегнатите райони около град Нюкасъл.
Ханкок съобщи за 103 заразени на 100 000 в североизточния град Съндърланд, много над средните национални стойности от около 20 на 100 000.
Градовете Бирмингам, Манчестър и Болтън, както и части от Уелс и Шотландия, вече са въвели местни ограничителни мерки.
Общият брой на заразените в страната от март досега вече надхвърли 380 000 души. Починалите са над 41 500, което е най-високият брой на жертви на коронавируса в Европа.
СЗО: Ситуацията в Европа е по-сериозна отколкото през март
В шест квартала в Мадрид и в още няколко района в Испания, най-тежко засегнати от втората вълна на коронавирусната зараза, бяха въведени строги карантинни мерки, съобщиха местните власти.
Частичната карантина в Мадрид и седем големи околни градове означава, че от понеделник жителите там ще могат да влизат или да излизат от своя район само за да отидат на работа, на лекар, на училище или по призовка, съобщи регионалният лидер Исабел Айусо.
Подобни ограничения ще бъдат въведени и на туристическия испански остров Майорка.
Хората ще могат да се движат в границите на своя район, но парковете ще бъдат затворени, забранява се събирането на повече от шест души, обществените сгради, магазините, кафенетата и ресторантите могат да приемат хора само до половината от капацитета си.
Засегнатите райони са надхвърлили опасната граница от 1000 заразени на 100 000 жители за 14-дневен период. За Европа като цяло тази цифра е само 76. Айусо нарече този показател "много лош" и подчерта, че властите са били принудени да предприемат драстичните мерки. "Трябва да избегнем тотална карантина, да избегнем икономическа катастрофа", обясни тя.
Според критици тези мерки са твърде закъснели. Те посочиха, че липсва административен капацитет за проследяване на веригите на инфекцията с цел идентифициране на заразените и че в засегнатите области не се правят достатъчно тестове в сравнение с останалите райони на страната. Според Асошиейтед прес обявените мерки засягат най-вече райони с по-нисък жизнен стандарт и по-бедно население, в които живеят около 815 000 души.
Болниците и медицинските заведения там са на ръба на капацитета си, съобщават испанските медии и добавят, че интензивните отделения ще бъдат пълни на 100 процента до две седмици при сегашния темп на ръст на заразата. Само за последното денонощие в Испания са регистрирани близо 14 400 новозаразени с коронавируса. Една трета от тях са в Мадрид.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!