„Виждате, че се наблюдава трайна тенденция за повишаване на излекуваните на дневна база в страната”, това заяви на брифинг за коронавируса днес здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Ваксини срещу ковид-19 ще има за всички уязвими групи. Ваксинирането ще е доброволно и няма да влиза в имунизационния календар на България. Ваксините ще бъдат безплатни за всички, каза министърът на здравеопазването.
Той посочи, че заетостта на болничните легла в страната е 40% като цяло, на интензивните е 23%, но тези числа са динамични, защото в момента се извършва цялостна реорганизация на здравната система в България.
България изпревари Китай по заразени с ковид-19, починали
Най-натоварени са легловите бази в Благоевград, Габрово, Перник, Разград, Търговище и Шумен.
В момента има 1802 активни случая на коронавирусна инфекция сред медицински служители. От тях 1672 са на домашно лечение, 121 са настанени в болници, а 9 в интензивни отделения. Досега от ковид-19 са починали 22 медици.
„Ние успяваме да справим сравнително добре с овладяването на епидемията от коронавируса”, поясни Ангелов.
По отношение на 14-дневната заболеваемост България се намира на 16 място в Европа, а по отношение на смъртността е на 7 място с коефициент 9,86. Измерими със смъртността в нашата страна държави са Испания и Франция.
„Философията на мерките е ограничение, което да доведе до намаляване на заболеваемостта и ефективен контрол”, поясни Костадин Ангелов и добави, че по общини съответните щабове имат възможност да надграждат тези мерки, ако локалната заболеваемост представлява опасност за здравната система.
„Имаме изключително добра координация с всички общински и областни щабове”, подчерта здравният министър.
Той посочи, че предстоят дни със занижаване на температурите, мъгли и заледявания, като при такива условия коридорът за посещение на магазините от възрастните хора над 65 години ще бъде преместен следобед. Ако се получат струпвания в разрешените часове, коридорът ще бъде удължен.
Координационният център, който насочва линейките към болниците със свободни легла за пациенти с ковид-19, ще бъде закрит, заяви още здравният министър. Причината е, че след като бяха изградени мобилни пунктове пред здравните заведения, нуждаещите се сами се насочват към съответната болница.
„Пандемията продължава да засяга континента в изключително висока степен, като вече всички държави, с изключение на Финландия са в червената зона”, отчете държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Всички области в България също са в червената зона, като средната заболеваемост през последните 2 седмици в страната е 518 случая на 100 хил. души.
Нови мерки срещу COVID-19 от днес
При 600 и повече новозаболели на 100 хил. души за 14 дни ще бъде приет различен подход и ще започнат да се изграждат болници само за лечение на ковид-19, поясни Ангелов.
Кунчев подчерта, че в България мерките срещу пандемията са едни от най-меките в Европа.
Държавният здравен инспектор добави, че освен тенденцията на увеличаване на броя на излекуваните, има и известно задържане на дела на положителните тестове на седмична база, което може да говори за достигането на плато в разпространението на заразата.
„До края на седмицата в София ще имаме 400 легла за интензивно лечение и над 3000 за тежко и средно болни”, заяви директорът на „Пирогов” проф. д-р Асен Балтов.
Той подчерта, че антибиотиците и кортикостероидите не лекуват коронавируса. Приемането им трябва да става само по лекарско предписание и може да има тежки последствия.
„Кортикостроидите в началните стадии на заболяването могат да доведат до смърт, тъй като понижават имунитета”, подчерта проф. д-р Асен Балтов.
Той поясни, че кръвната плазма и ремдесивирът също не са универсални средства срещу ковид-19 и прилагането им може да има дори фатални последствия за някои пациенти.
„Ремдесивирът е изключително тежък препарат със странични действия и не всеки трябва да го ползва”, категоричен е проф. Балтов.
По отношения на бързите антигенни тестове той обърна внимание на следното:
„Правейки бърз антигенен тест, трябва да се знае, че той все още не е меродавен за нашата единна информационна система и трябва да бъде препотвърден от PCR тест. Ако човек има съмнения, че е болен от коронавирус, трябва да се самоизолира, да не позволява да има контакти с други хора, защото ще разпространи инфекцията и така да дочака резултатите от PCR теста”.
„За това заболяване няма дефинитивно лечение”, подчерта и завеждащият ковид - отделението в Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров. Той отново критикува мерките за карантина, като мнението му беше оспорено от проф. Балтов.
„Прави се всичко възможно. Най-доброто в момента е, че страната не се затвори”, каза още доц. Мангъров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!