В аксината срещу COVID-19 ще бъде безплатна, доброволна и няма да бъде включвана в имунизационния календар.
Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на изслушване в здравната комисия на Народното събрание.
Проф. Ангелов уточни още, че България проявява интерес към три ваксини, които се разработват по света срещу COVID-19.
От отговорите му на въпросите на депутатите от здравната комисия стана ясно още, че от средата на месеца НЗОК започва да разпраща противогрипните ваксини към общопрактикуващите лекари. Те се поставят безплатно на хора на и над 65-годишна възраст по линия на Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип 2019-2022 г., която цели да се намали заболяемостта, усложненията и смъртността от сезонен грип чрез повишаване на имунизационния обхват при възрастните.
„С 60 000 повече са ваксините в сравнение с миналата година“, подчерта министърът.
Общият брой на противогрипните ваксини за този зимен сезон е 340 000, от които 180 000 отиват за изпълнение на програмата. В аптечната мрежа хора, които не попадат в рисканвата група, ще могат да избират от два вида ваксини.
„Истината, какво ще се случи по отношение на налагането на допълнителни мерки, може да я кажем само ние, защото в нас е инструментът това да се случи”, каза още здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на изслушването.
„Няма да затваряме градове и няма да строим КПП-та. Ситуацията в България е под абсолютен контрол и няма място за паника. Вземането на решения за удължаването или отпадането на епидемичната обстановка е процес, решенията ни са информирани”, категоричен бе проф. Ангелов.
Здравният министър: България е на осмо място в ЕС по смъртност от COVID-19
„Всичко това, което се казва не е истина, че ще затваряме градове, че ще затваряме училища. Фалшивите новини за затягане на мерките излагат на опасност живота и здравето на хората”, предупреди министърът на здравеопазването.
Той поясни още, че до 23-ти октомври 2021 г. трябва да приключи реализацията на проекта „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“, който се финансира с европейски средства. До момента са пристигнали почти всички линейки, които трябваше да се купят.
COVID-19 в Европа: Затягат мерките
„Предстои да бъде обявена поръчка за високопроходими линейки. 2,5 млн. лв. бяха отпуснати от Министерския съвет допълнително, за да бъдат закупени специализираните автомобили, тъй като те не са били включени първоначално”, отчете Англеов и добави, че предстои обявяване на поръчка за доставчик на медицинска апаратура и обзавеждане. Също така са обявени всички поръчки за започване на строително-монтажните работи по спешните отделения в страната.
„Поръчките са в три посоки – чисто СМР, авторски надзор и строителен надзор. Предстои около средата на октомври, а може и по-рано, да стартират дейностите в Северозападен район, от Монтана да започне, тъй като там ще се строи чисто нов център за спешна медицинска помощ. До края на октомври ще стартират дейности и в област Русе”: каза министърът.
Рекорден брой случаи на коронавирус в България, починали
Ангелов уточни, че за да започнат дейностите е необходимо да бъдат сключени договорите и добави, че заедно с тях ще продължат и доставките на медицинска апаратура.
„Тя ще бъде доставена в срок. Имаме притеснения, че строително-монтажните дейности няма да приключат в срок заради спазването на законоустановените срокове и процедури. Имаме възможност за удължаване на сроковете и гарантирам, че европейското финансиране няма да бъде изгубено”, увери Ангелов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!