Е пидемията от новия коронавирус в съседна Турция все по-бързо излиза извън контрол. Както броят на заразените, така и смъртните случаи нарастват постоянно. Лекари предупреждават, че здравната система на страната е близо до момента на претоварване. В същото време турският президент Реджеп Ердоган продължава да отказва да наложи решителната мярка за социално дистанциране.
През изминалото денонощие броят на заразените с коронавируса в Турция нарасна с рекордните до момента 4 177, до общо 38 226. Данните са спорни, тъй като в страната се правят пет пъти по-малко тестове, отколкото например в Германия, която има приблизително същото население.
МВР: На границата Турция пуска само турски граждани
Беше отчетен и рекорден брой смъртни случаи – 87, като така общият брой на починалите от ковид-19 в Турция достигна 812.
Под натиска на събитията президентът Реджеп Ердоган засили ограничителните мерки, но продължава да отказва да разпореди социално изолиране, оправдавайки решението си с икономическите последствия от такъв ход.
Със забраната за събирания, ограниченията за междуградските пътувания и задължението да се носят маски почти навсякъде, Ердоган все пак не бездейства.
Правителството преустанови учебния процес в училищата, отмени повечето културни събития и забрани полетите от редица държави, засегнати от коронавируса.
DW: Анкара няма финансови ресурси да се бори с COVID-19
Последваха нареждане за задържане на хората на възраст над 65 и под 20 години, излезли от домовете си, както и налагане на карантина на десетки градове и села.
Министърът на здравеопазването Фахретин Коча обяви с успокояващ тон, че натоварването на интензивните отделения в болниците е едва около 60 процента.
Но тъй като броят на болните нараства експоненциално, се чуват все повече призиви да бъдат наложени мерки за социална изолация, като тези в Италия и Франция.
„Абсолютно всеки трябва да остане вкъщи. Това трябва да стане задължително”, коментира пред АФП лекар при условие за анонимност. Той работи в интензивно отделение в болница в Истанбул.
Бум на коронавируса в Турция, какво става по света
„Приемаме все повече и повече пациенти всеки ден. Скоро ще достигнем границите на капацитета си”.
Опозиционните партии, най-голямата лекарска асоциация и профсъюзите също призоваха правителството на Турция да предприеме по-строги мерки, за да възпре хората да излизат извън домовете си.
„Ще бъде невъзможно да се контролира тази пандемия, ако милиони хора ходят на работа”, коментира президентът на Турския лекарски съюз Синан Адияман.
В интервю за АФП миналата седмица опозиционният кмет на Истанбул призова за извънредно положение в най-големия град на страната, в който са регистрирани повече от половината от случаите на коронавируса в Турция.
Ердоган обаче продължава да призовава турците да се поставят под „доброволна карантина”, вместо да я обяви за задължителна.
Миналата седмица той каза: „Турция е длъжна да продължи да произвежда и да поддържа колелата на икономиката при всякакви обстоятелства”.
Много турци вече не излизат навън - някои от тях са се върнали към вековната традиция да спускат кошници през прозореца си за хранителни стоки, докато други разчитат на много по-ефикасните услуги за доставки по домовете.
„Ако броят на случаите продължава да се увеличава с този темп, резултатът ще бъде същият като на други места: загуба на много животи. Вече пропиляхме доста време”, предупреждава лекарят от истанбулската болница.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!