И нститутът „Паул Ерлих” даде одобрение за клиничното тестване на потенциална ваксина срещу коронавируса в Германия, съобщи „Шпигел”.
От Федералния институт за ваксини и биомедицински лекарства, базираната в Майнц съобщиха, че компанията „Бионтех” получава одобрение да тества активната си съставка върху здрави доброволци.
ООН: Светът рискува гладната смърт заради COVID-19
Разработчикът си сътрудничи с фармацевтичния гигант „Пфайзер” за разработването на ваксината.
Според института „Паул Ерлих” първоначално ваксината трябва да се тества на около 200 здрави хора на възраст между 18 и 55 години.
В следваща фаза се планира да се даде на около 500 души от рисковата група за коронавируса - хора на възраст над 55 години, някои от които също имат предишни заболявания.
Учените ще проверят дали участниците ще образуват антитела срещу ковид-19.
СЗО: Най-лошото тепърва предстои
Съвместимостта на ваксината беше предварително тествана с експерименти върху мишки.
При опитите учените получават разбиране за това, каква доза е вероятно необходима и дали ваксината трябва да се прилага веднъж или два пъти. На тези въпроси ще се отговори по-подробно в клиничното изпитване, което сега започва.
От института „Паул Ерлих” предполагат, че за това проучване ще са необходими поне три до пет месеца. Трябва да има сигурност коя доза е правилна и каква е поносимостта към ваксината, преди да започнете по-голямото клинично изследване.
От „Бионтех” очакват първите резултати от проучването в края на юни.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!