С амо шест деца без придружаващи сериозни здравословни проблеми са починали в резултат на заразяване с COVID-19 за период от 12 месеца, преди появата на „Делта” варианта. Това показва анализ на Националната здравна служба във Великобритания, съобщава „Фокус”.
Четири деца от въпросните смъртни случаи са от COVID-19, а останалите от остър възпалителен синдром, настъпил в следствие на коронавируса.
Данните, публикувани в списание „Нейчър” в четвъртък, показват, че повече от 3100 деца са починали през периода на проучването, но само 61 от тях са имали COVID-19.
Колко ефективни са иРНК ваксините при деца
Изследване на смъртните актове и медицинските досиета от независими клинични експерти разкрива, че 25 от умрелите деца са починали вследствие на COVID-19, но при останалите коронавирусната инфекция не е изиграла никаква роля за фаталния изход.
Проф. Ръсел Винър, един от авторите на изследването и експерт по здравеопазване на подрастващите в лондонския „Юнивърсити колидж” , коментира:
„Всяка смърт на дете е твърде много, но за съжаление трябва да признаем, че има над 3000 смъртни случая на деца и млади хора в Англия в обикновени години”.
Ваксинирането на децата всява раздор между родителите
„Огромното мнозинство от починалите са деца и млади хора, за които знаем, че са изложени на много по-висок риск от смърт поради други сериозни медицински състояния. Подчертавам, че това не означава деца с алергии или астма, а тези много малки групи, които са били уязвими към зимни вируси, през която и да е предходна година”.
Винър добавя, че децата имат 99,995 процента шанс да оцелеят при COVID-19.
По-голямата част от децата – 72 процента – които са починали от коронавирусната инфекция са били на възраст над 10 години. Това е необичайна статистика, тъй като по принцип смъртността сред бебетата е много по-висока.
Въпреки че изследването е изчерпателно, то разглежда само период от време преди разпространението на „Делта” варианта на коронавируса, който засяга по-тежко децата.
Все още обаче няма сравним анализ за смъртните случаи от COVID-19 след февруари 2021 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!