В хода на еволюцията си коронавирусът вероятно е спрял да мутира и в резултат на това може да се адаптира по-добре спрямо човешкия организъм. Това му позволява да бъде по-заразен, смятат учени от политехническия университет в Хонконг.
Държавата ще осигури 2 млн. безплатни ваксини за коронавирус
В рамките на изследването са сравнени щамовете на над 200 пациенти и е отчетена тяхната генетична идентичност с "внесените" от чужбина образци на заразата", съобщава вестник "South China Morning Post", цитиран от БГНЕС.
Коронавирусът продължава да мутира по време на първата и втората вълна, когато са правени аналогични изследвания.
Експерт: България е като Ухан и Ишгъл
Сега обаче резултатите били различни, което показва, че или вирусът се е адаптирал към човешкия организъм и е спрял да мутира, или всички инфектирани са се заразили от едно място за кратък период от време, посочват учените.
Смята се, че при последната вълна в Хонконг коронавирусът се е оказал по-заразен, отколкото при първите две вълни, което вероятно се дължи на по-ефективната адаптация към човешкия организъм.
ЕК подписа договор за 63 млн. евро за доставка на "Ремдесивир", възможният лек за COVID-19
От 5 юли в Хонконг след триседмичен нулев прираст коронавирусът започна да се разпространява отново.
През последната седмица в един от най-гъстонаселените мегаполиси в света всеки ден се регистрират 100 случая на заразяване, като общият брой наближава 3 000.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!