Г оляма част от учениците, които се обучаваха дистанционно, се завръщат в класните стаи от днес, съобщава NOVA. Децата от 5-ти до 12-ти клас ще са длъжни да носят защитна маска или шлем както в общите части на училището, така и в класните стаи по време на часовете.
За учениците от 1-ви до 4-ти клас носенето на маски е препоръчително или по преценка на учителите.
Задължително с маска в класната стая
Завръщането в клас не важи за София. В столицата учениците от 6-и до 12 клас ще учат онлайн поне до края на мeсеца.
До края на месеца ще продължат да се обучават дистанционно и учениците от 6-ти до 12-ти клас в Бургас, както и в гимназии в Хасковско.
Учениците от 5 до 12 клас в Пловдивска област отново преминават на дистанционно обучение за две седмици, съобщи областният управител Дани Каназирева пред журналисти. Днес те се върнаха в класните стаи на ротационен принцип, изготвен от
директорите на училищата.
Решението за преминаване на онлайн обучение е било изключително трудно и предизвикало спор на заседанието на Областния кризисен щаб, като аргументите на всички са били правилни, каза Каназирева. Надделяло е мнението и аргументите изложени на д-р Сийка Димчева от РЗИ-Пловдив, заради критичната ситуация в болниците и изнемогващите медици.
Началника на Регионалното управление на образованието в Пловдив Иванка Киркова се аргументира, че не може вечно да задържаме децата вкъщи като посочи, че МОН е предложило няколко възможности за учебния процес. На заседанието тя е гласувала "въздържал се" и добави: "Надявам се това решение да е правилно. Приемам мотивите, че на първо място е здравето, но се притеснявам на кое място е образованието".
В Пловдивска област активните случаи на COVID-19 сa 5575,а 5192 са оздравелите. Постоянно се увеличава броят на разкритите легла, като те вече са 1100 на територията на област Пловдив. Към момента хоспитализирани на терапевтично лечение са 809 и на интензивно лечение са 72 души. Свободните легла са 139, от тях 40 за непотвърден COVID-19 и 13 за интензивно лечение. На домашно лечение са 4936. Последните 4 дни продължава заболеваемостта да е висока - над 670 на 100 000 души, положителни на COVID пациенти.
За месец седмокласник е поставен 3 пъти под карантина
По-рано учителите в Асеновград се заканиха да бойкотират учебния процес като не влязат в час. В писмо до образователния министър и кмета на града преподавателите заявиха, че са притеснени не само за собствените си животи, но и за тези на децата и настояват всички ученици да продължат с онлайн обучението до Коледа.
Притеснението на учителите в града ескалира, след като един от уважаваните училищни директори в града загуби битката с коронавируса, а няколко часа по-късно с ковид-19 почина и неговата майка.
„Учебният процес днес продължава. Аз трябва да се върна на работа с риск за здравето си. С едно просто решение на министъра може да се спасят човешки животи. Всички колеги днес ще бъдат на работа”, коментира учителката Анелия Ставрева.
Още един учител загуби битката с COVID-19
„Някои от училищата в Асеновград още от миналата седмица имат разрешение от министъра за онлайн обучение. За конкретното училище от вчера тече проучване между педагогическия персонал и родителите. Предстои вземате на решение за него”, посочи Началникът на РУО-Пловдив Иванка Киркова.
До този момент от ковид-19 в България са починали 34 учители. Решения за начина на учене ще бъдат вземани от педагозите в зависимост от развитието на епидемичната обстановка във всеки конкретен град.
Учениците от пети до 12-и клас в Шуменско да продължат да се обучават дистанционно до 4 декември. Това е решено на неприсъствено заседание на Областния медицински съвет, съобщиха от пресцентъра на областната администрация.
Причината за удължаването на срока на дистанционно обучение е необходимостта от допълнителни противоепидемични мерки, поради продължаващо дифузно разпространение на заболеваемостта и отчитане на над 500 случая на 100 хил. души население за последните 14 дни на територията на област Шумен. Протоколът от заседанието ще бъде изпратен до Министерството на образованието и науката, чрез Регионалното управление на образованието. Очаква се решение по предложението, като за целта е необходимо да бъде издадена заповед от министъра на образованието - за организиране на обучение от разстояние в електронна среда, допълват от пресцентъра на областната администрация.
В Сливен ППМГ "Добри Чинтулов" и ПГПЗЕ "Захарий Стоянов" от днес, за срок от две седмици, ще осъществяват обучението от разстояние в електронна среда заради близо 15% заболели с грипоподобни симптоми. Продължава дистанционното обучение в НХГ "Димитър Добрович". Учениците от 3 до 7 клас в ОУ "Св.св. Кирил и Методий" също са в обучение от разстояние. Повечето училища в областта изготвят или вече имат готови графици за смесена форма на обучение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!