А встралийски учени установиха как имунната система на организма се бори с коронавируса.
Изследването, публикувано в здравния журнал Natural Medicine, сочи, че пациентите се възстановяват от новия вирус по аналогичен начин на възстановяването от конвенционален грип, пише "Би Би Си".
Установяването на имунните клетки, които участват в процеса, може да помогне за разработването на ваксина, коментират специалистите.
Coronavirus: Australian scientists map how immune system fights virus https://t.co/gaFvDsbCdB
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 17, 2020
В световен мащаб официално потвърдените случаи на заболяване с коронавируса са над 160 000, близо 6500 души са починали.
"Това откритие е важно, тъй като за първи път установяваме как в действителност имунната ни система се бори с COVID-19, коментира съавторът на изследването проф. Катрин Кеджиерска.
Борисов проверява как се шият медицински маски
5 нови случая на заразени с COVID-19 в България
Регистриран е коронавирус в Троян
Изследването на мелбърнския Институт за инфекциозни и имунни заболявания "Питър Дохърти" бе посрещнато с възхвали от редица експерти, като някои го нарекоха "пробив в борбата с вируса".
Какво беше установено?
Много хора са се възстановили от заболяването с COVID-19, което сочи, че имунната система е способна да пребори вируса. За първи път изследването установи четири вида имунни клетки, които участват в борбата с вируса. Те бяха открити, след като бе изследван пациент с леки до средни симптоми на заболяването, който е нямал предишни здравословни проблеми.
47-годишната жена от Ухан, Китай, е била пациентка на австрийска болница. Тя се е възстановила в рамките на 14 дни. Проф. Кеджиерска казва пред "Би Би Си", че екипът ѝ е изследвал "цялостния процес на мобилизиране на имунната система на пациента".
Три дни преди общото здравно състояние на жената да започне да се подобрява, специфични клетки са били забелязани в кръвообращението ѝ. При болните от грип същите клетки се наблюдават в същия времеви интервал преди етапа на възстановяване, отбелязва още проф. Каджиерска.
"Бяхме изключително развълнувани от направеното откритие, както и от факта, че успяхме да уловим появата на имунните тела при заразения пациент преди фазата на клинично подобрение", допълва тя.
Десетки учени са работили денонощно в рамките на четири седмици, за да получат резултатите.
Как обаче това може да помогне
Определянето на момента, в който имунните клетки се активизират, може да помогне за това "да се предвиди етапа на заболяването", коментира проф. Брус Томпсън, декан по Здравни науки към Техническия университет в Суинбърн.
"Като е известно, когато различните имунни процеси се задействат, може да се определи в коя фаза на възстановяване се намира пациентът", обяснява проф. Томпсън.
Австралийският здравен министър Грег Хънт коментира, че откритието може да помогне да се ускори процесът по разработване на ваксина и евентуално лечение на заразените с вируса.
Следващата стъпка за учените е да разберат защо реакцията на имунната система е по-слаба при тежките случаи.
"Ключово е да разберем какво е липсвало при пациентите, които са починали или са прекарали изключително тежко болестта. Така ще можем да разберем как да ги защитим", обясни проф. Каджиерска.
Австралийският институт е първият в света след Китай, който пресъздава вируса в лабораторни условия. Центърът е получил допълнително финансиране от австралийското правителство, както и дарения от бизнеси, включително и от китайския милиардер Джак Ма.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!