К оронавирус пандемията вероятно ще бъде последвана от още по-смъртоносни и разрушителни огнища на болестта, освен ако основната причина за нея - разрушаването на природата, не бъде бързо спряно, предупреждават водещи световни експерти по биоразнообразие, пише The Guardian.
DW: Чака ни нова пандемия, ако Китай не забрани търговията с диви животни
"Има един вид, отговорен за пандемията COVID-19 – това сме ние", посочват те.
"Последните пандемии са пряка последица от човешката дейност, особено нашите глобални финансови и икономически системи, които на всяка цена се опитват да отбележат икономически растеж. Сега имаме малък прозорец с възможности за преодоляване на предизвикателствата на настоящата криза, за да избегнем сеенето на семената на бъдещите такива", категорични са учените.
Можем ли да заболеем повторно от COVID-19, aко веднъж вече сме го преболедували
Професорите Йозеф Сетеле, Сандра Диас и Едуардо Брондизио са ръководители на най-цялостната здравна проверка на планетата Земя, предприемана някога. Данните от нея бяха публикувани през 2019 г. от Междуправителствената научно-политическа платформа за биоразнообразието и екосистемните услуги (IPBES).
Изследванията заключиха, че човешкото общество е в опасност от ускоряващия се упадък на естествените системи за поддържане на живота на Земята.
В публикувана статия съвместно с д-р Петер Дасзак, който подготвя следващата оценка на IPBES, те пишат: "Бурно обезлесяване, неконтролирано разрастване на селското стопанство, интензивно земеделие, добив на изкопаеми и развитие на инфраструктурата, както и експлоатацията на дивите видове са създали "перфектна буря" за разпространение на болести".
Първи китайски град забрани яденето на кучета и котки
Тези дейности предизвикват пандемия, като привеждат повече хора в контакт и конфликт с животни, от които произхождат 70% от възникващите човешки заболявания, отбелязват те.
В съчетание с урбанизацията и експлозивния растеж на глобалното въздушно пътуване, това даде възможност на безобиден вирус от азиатските прилепи да донесе "несметни човешки страдания и да спре икономиките и обществата по целия свят. Това е човешкият принос в появата на пандемия. И все пак COVID-19 може да е само началото".
"Бъдещите пандемии вероятно ще се случват по-често, ще се разпространяват по-бързо, ще имат по-голямо икономическо въздействие и ще убият повече хора, ако не сме изключително внимателни относно възможните въздействия на избора, който правим днес", допълват учените.
Те отбелязват, че пакетите за многонационално възстановяване на икономиката, които правителствата въвеждат, трябва да бъдат използвани за укрепване и прилагане за опазването на околната среда.
Доказателството, че коронавирусът няма как да е създаден в лаборатория
"Може да бъде политически целесъобразно да се облекчат екологичните стандарти и да се подкрепят индустрии като интензивно селско стопанство, авиокомпании и енергийните сектори, зависещи от изкопаеми горива, но това, без да се налага спешна и фундаментална промяна, по същество субсидира появата на бъдеща пандемия. Здравето на хората е тясно свързано със здравето на дивата природа, здравето на добитъка и здравето на околната среда. Това всъщност е едно общо здраве", споделят още експертите.
През март шефът на ООН за околната среда Ингер Андерсен каза пред The Guardian, че "природата ни изпраща съобщение" с пандемията от коронавирус и продължаващата климатична криза. Тогава тя подчерта, че ако не се грижим за планетата, то това би означавало, че не се грижим за себе си.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!