Н яма такава ваксина в историята на медицината, която да причинява стерилитет. Това каза проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей на БАН по време на дискусията "COVID-19 и ваксини, науката в отговор на предизвикателствата", която се състоя в зала "Проф. Марин Дринов" на Българската академия на науките.
COVID-19: Спад в процента на нови случаи
Проф. Александрова посочи, че много млади жени са я питали могат ли да се ваксинират, ако искат да имат деца.
"Знае се, че повече от 55 000 бременни жени във Великобритания и над 100 000 бременни жени в САЩ вече са ваксинирани", съобщи проф. Радостина Александрова.
"Ваксинираните ще имат повече свободи": Германия е изправена пред тежко решение
"За всички налични ваксини срещу COVID-19 към момента се знае, че пазят от тежко боледуване, от усложнения и от смърт", допълни тя.
Проф. Александрова обясни, че има разлика между поставянето на трета доза от ваксините и на т.нар. бустерна доза. За трета доза на ваксините се говори, когато имунната система на даден човек - по една или друга причина, не е могла "да отговори" при ваксинацията с достатъчно надежден имунен отговор. За бустерна доза бихме могли да говорим тогава, когато започне тя да се прилага при хора с нормално функционираща имунна система, но имунитетът им вече е намалял. Към момента не се препоръчва поставянето на такава бустерна доза, защото за всички налични ваксини има данни, че осигуряват достатъчна защита от тежко боледуване, от усложнения и от смърт. Това е изключително важно, подчерта проф. Радостина Александрова.
Учен: Това е най-големият риск за света в момента
Тя коментира, че изключително неприятно ще бъде, ако се появи такъв вариант на COVID-19, който изцяло може "да избяга от имунния отговор, но тогава вече ще се говори - не за вариант, а за щам".
На въпроса - могат ли ваксините да предизвикват онкологично заболяване, проф. Александрова отговори, че "във ваксините, които се използват, няма канцерогенни съставки".
Пингдемия: Защо свършиха храните в магазините във Великобритания
Темата, която вълнува всички, е свързана с COVID-19 и децата. Имунната система на децата е изключително гъвкава и адаптивна, каза проф. Александрова. Тя обяви, че "няма данни към момента, че "Делта" вариантът протича с по-тежка клинична картина при децата".
Проф. Радостина Александрова коментира, че е твърдо "за" доброволното ваксиниране, но добави, че хората трябва да бъдат информирани за ваксините.
Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски призова, в края на дискусията, да вярваме в научните и в здравните институции, от които да получим информация за ползите от ваксините.
"Няма да се ваксинираме. Това си е наш личен риск!"
Лекар: Да им се каже, че "без ваксинация няма свободи"
Безплатна бира, злато, крави - как промотират ваксиниране по света
Ваксинирани, но болни от COVID-19. Защо?
"Най-безопасното място в света?" Щатът Върмонт - шампион по ваксинация в САЩ
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!