Т урската лира в четвъртък удари рекордно ниско ниво спрямо щатския долар, достигайки 7,2693 USD/TRY.
Лирата е загубила над 17 процента от стойността си срещу долара от началото на 2020 г. на фона на опасенията, че валутните резерви на Турция са недостатъчни.
В момента валутата на южната ни съседка е под натиск и заради кризата, предизвикана от новия коронавирус. В страната има над 130 хил. заразени и повече от 3500 починали с ковид-19. Данните от последните 2 седмици показват забавяне на епидемията, но икономическите последствия предстоят.
DW: Анкара няма финансови ресурси да се бори с COVID-19
Турският министър на финансите Берат Албайрак се опита да увери инвеститорите във видеоконференция в сряда, че валутните резервите на страната са повече от адекватни.
Президентът Реджеп Ердоган пък отхвърли категорично възможността да поиска помощ от Международния валутен фонд.
Вместо това правителството се надява на суапова сделка с Федералния резерв на САЩ, а Албайрак заяви, че Анкара е в контакт с други страни от Г-20 за валутна обмяна.
Американският посланик в Турция Дейвид Сатърфийлд обаче миналата седмица поля със студена вода тези надежди.
Продават стотици празни замъци в Турция
„Има определени изисквания, определени от Комисията за отворен пазар на Федералния резерв, по отношение на потенциалната допустимост”, коментира Сатърфийлд възможен суап на долари и лири. „Те са финансови, парични изисквания и условия, не са политически обвързани”.
Същевременно Анадолската агенция обвини финансовите институции в Лондон за „манипулативни атаки” срещу лирата.
Първи неуспех за Ердоган, какво ще последва
Турският банков регулатор в четвъртък разшири определението за „манипулиране” на пазара, като добави разпространението на „грешна или подвеждаща информация”.
На този фон държавните банки в Турция буквално заляха вътрешния пазар с долари, а достъпът до турски лири за чуждестранните инвеститори е ограничен.
Последните обаче атакуват лирата заради опасенията, предизвикани от спада на валутните резерви на Турция с 20 млрд. долара от началото на годината, до около 86 млрд. долара в края на април – най-ниското ниво от 2018 г. насам.
А на Турция предстоят плащания по външния дълг в размер на 168 млрд. долара през следващите 12 месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!