Т урският министър на промишлеността и технологиите Мустафа Варанк съобщи, че турска потенциална ваксина срещу COVID-19, базирана на иновативен метод с вирусоподобни частици, е била включена в списъка на кандидат-ваксини на Световната здравна организация /СЗО/, предаде Анадолската агенция.
Варанк уточни в съобщение в Туитър, че това е четвърта в света кандидат-ваксина от този тип, която е преминала на етап изпитания върху хора. Клиничните изпитания на ваксината във Фаза 1 са започнали на 27 март, а на 30 март тя е включена в списъка на кандидат-ваксини на СЗО.
Ваксината е разработена от съпрузите проф. Майда Гюрсел от Близкоизточния технически университет и Ихсан Гюрсел от университета Билкент.
Турция лансира от началото на пандемията научна кампания за разработване на проекти за ваксини и лекарства срещу COVID-19, като бе създадена специална платформа, подкрепена от Турския съвет за научни и технически изследвания /ТЮБИТАК/.
Платформата включва 17 проекта, като осем от тях са за ваксини, а девет - за лекарства. Кандидат-ваксината на учените Майда Гюрсел и Ихсан Гюрсел е единствената ваксина, базирана на вирусоподобни частици, сред проектите в платформата.
Министър Варанк е посочил още в съобщение, че методът, използван при ваксините, базирани на вирусоподобни частици, е иновативен и тези ваксини са с висок потенциал за ефективност.
Министърът посети през януари производствения комплекс за биотехнологични лекарства на фармацевтичната компанията Нобел в Гебзе, окръг Коджаели /Северозападна Турция/, за да проследи на място работата по ваксината на Майда Гюрсел и Ихсан Гюрсел.
Варанк посочи, че ако ваксината премине успешно фазите на изпитания, комплексът има капацитет за производство на 50 милиона дози от препарата.
Турция разработва ваксина, "ще я предостави за цялото човечество"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!