А ко хората мият редовно ръцете си, носят маски и спазват социална дистанция един от друг – тези три прости действия биха могли да помогнат за спирането до голяма степен на епидемията от Ковид-19 дори и без ваксина или нови лекарства, твърди ново проучване, цитирано от Си Ен Ен (CNN).
Изследването, публикувано във вторник в авторитетното списание PLoS Medicine, създава
нов модел за разглеждане на разпространението на болестта и усилията за превенция, които биха могли да помогнат за спирането му.
Надежда: имунитетът срещу Ковид-19 може и да не изчезва
Нивата на контактност в проучването се базират на взаимодействията между хора в Нидерландия, но моделът може да се приложи и за други западни страни, заявиха изследователите от Университетския медицински център в Утрехт. „Голяма епидемия може да бъде избегната, ако ефикасността на тези мерки надхвърли 50%”, обясняват те.
Ако обществото се забави, но в крайна сметка промени поведението си, това може да намали броя на случаите, но не и да отложи пика на заболяваемост, твърди модела. Ако правителствата наложат ограничения рано, но никой не предприема допълнителни лични предпазни мерки, това би забавило, но не би намалило пика в случаите. Тримесечната интервенция би забавила пика с най-много седем месеца, установи проучването.
Вирусолог: 4 ваксини срещу COVID-19 дават добри резултати
Ако физическото дистанциране, наложено от правителството, се комбинира с осъзнаване на болестта и лични стъпки за предпазване, височината на пика може да бъде намалена,
дори след премахването на ограниченията за социално дистанциране от правителството.
„Освен това комбинациите от самостоятелно наложени мерки е добавителен и е около 25% от всички видове усилия за овладяване на епидемията. На практика това означава, че SARS-CoV-2 няма да предизвика огромно огнище в страна, в която 90% от населението предприема миенето на ръцете и социалното дистанциране”, пишат учените.
Коронавирус: групов имунитет не съществува
Дори при самоналожено социално дистанциране контактите с други хора може да не бъдат напълно елиминирани. Например хората, които живеят заедно си взаимодействат, увеличавайки вероятността от заразяване и все още са възможни малки огнища.
Авторите на проучването твърдят, че
правителствата трябва да образоват обществото за това как се разпространява вирусът
и да повишат осведомеността за решаващата роля, която играят самодистанцирането, миенето на ръцете и носенето на маска в усилията за контролиране на продължаващата епидемия.
СЗО: Ваксина срещу COVID-19 може да има до средата на 2021 г.
Все пак трябва да се отбележи, че моделът не взема предвид демографията, несъвършенствата при изолацията на хора, болни от Ковид-19, което означава, че те могат да заразят онези, които се грижат за тях в здравно заведение или у дома. Освен това моделът не отчита и възможността за повторно заразяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!