П редварителните данни сочат, че ваксинираните срещу COVID-19 могат да предават варианта „Делта” лесно, съобщиха от Националната здравна служба на Англия.
Резултатите съответстват на тези от американските Центрове за контрол на заболяванията, които миналата седмица предизвикаха притеснения, че ваксинираните, заразени с индийския щам могат да разпространяват коронавируса.
Силно заразният вариант „Делта” вече е доминантен в световен мащаб. Доказано е, че ваксините осигуряват добра защита срещу тежко боледуване дори и при него.
Кацаров с прогноза: До 10 дни страната ни ще влезе в "оранжева зона"
„Някои предварителни данни показват, че нивата на вируса при хора, заразени с варианта „Делта”, са сходни, независимо дали са ваксинирани, или не. Това може да има значение за това доколко те разпространяват заразата. Анализът обаче е предварителен и проучвателен и са необходими по-нататъшни целеви изследвания, за да бъде потвърдено дали това е така”, посочват от Националната здравна служба на Англия.
От потвърдените случаи на COVID-19, заразени с „Делта” щама и приети в болници след 19 юли, 55,1 процента са неимунизинирани, а 34,9 процента са получили две дози ваксина срещу коронавируса.
Какво става с COVID-19 в Израел, ефективни ли са ваксините
Почти 75 процента от населението във Великобритания вече е напълно ваксинирано, и Националната здравна служба на Англия подчертава, че заради това се повишава и делът на хоспитализираните пациенти, получили ваксини.
ЕК: Страните в ЕС сами ще решават за реваксинация
Друг щам, известен като B.1.621, открит първо в Колумбия, също показва признаци, че избягва имунната защита срещу заразяване, предизвикана от ваксините или предишно боледуване от COVID-19. Националната здравна служба на Англия го определя като „вариант за проучване”, но още не го е обявила за „обезпокоителен”.
„Има предварителни лабораторни данни, които показват, че ваксинацията и предишно боледуване може да са по-малко ефикасни за предотвратяване на заразяване с B.1.621. Тези данни обаче са много ограничени и са необходими повече изследвания. Няма данни вариантът да се предава по-лесно от доминантния „Делта.”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!