Н ад 1,5 млн. българи (28%), или всеки трети, биха се ваксинирали срещу COVID-19, а 43% от българите не биха го направили, сочи проучване на изследователския център "Тренд".
Изследването е проведено в периода 12-19 януари чрез 1008 ефективни интервюта с респонденти на възраст 18+.
Проучването е по поръчка на "24 часа".
Липсата на сигурност, че ваксината е безопасна и опасенията от странични ефекти са сред основните причини българите да не искат да се ваксинират, сочи изследването.
Сред висшистите делът на деклариращите, че биха се ваксинирали е по-висок.
Значим е делът (29%) на тези, които не знаят или още не са решили дали биха се ваксинирали.
Липсата на сигурност, че ваксината е безопасна (22%) и опасенията от странични ефекти (12%) са сред основните причини българите да не искат да се ваксинират.
42% от анкетираните са на мнение, че с появата на ваксината срещу COVID-19 навлизаме в нов етап, в който светът овладява тази пандемия. Близо всеки трети пък е скептичен към това твърдение.
Обстоятелството, че зад разработката на ваксината срещу COVID-19 седят едни от най-големите международни фармацевтични компании, поражда доверие във ваксината за 36% от анкетираните. 38% е делът на тези, които заявяват, че за тях това не поражда доверие.
Всеки пети одобрява идеята хората, които нямат ваксина, да бъдат ограничени в пътуването със самолети. Повече от половината (57%) обаче не одобряват тази идея.
Медиите остават основният канал за информиране по отношение на ваксините срещу COVID-19 (65%).
Създават електронен регистър на желаещите да се ваксинират
БЛС: Започва записването на желаещи ваксинация срещу COVID-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!