В ирусът, който причинява обикновена настинка може да се окаже ефективно оръжие срещу COVID-19 като го изгонва от клетките ни, казват учени, цитирани от Би Би Си (BBC).
Известно е, че някои вируси се конкурират, за да бъдат този, който причинява инфекция. А учените от университета в Глазгоу казват, че риновирусът, причиняващ настинка, е по-добър в това отношение от коронавируса, който в момента мъчи човечеството.
Ползите може да са краткотрайни, но риновирусът е толкова широко разпространен, че
според учените, все пак може да помогне за потискането на COVID-19.
Мислете за клетките в носа, гърлото и белите дробове като за къщи. След като вирусът влезе вътре, той може или да държи вратата отворена, за да пусне и други вируси, или може да затвори вратата и да запази тази къща/клетка само за себе си.
Грипът е един от най-егоистичните вируси и почти винаги заразява сам. Други, като аденовирусите, изглежда са по-склонни да споделят къщата/клетката.
Има много спекулации за това
как вирусът, причиняващ COVID-19, известен като Sars-CoV-2, би се вписал в мистериозния свят на „взаимодействията между отделните вируси”.
Предизвикателството пред учените е, че една година социално дистанциране забави разпространението на всички вируси и затрудни проучването.
Екипът от Центъра за изследване на вируси в Глазгоу използва реплика на лигавицата на нашите дихателни пътища, направена от същите видове клетки, и я заразява със Sars-CoV-2 и риновирус, който е една от най-разпространените инфекции сред хората и причина за настинката.
Ако риновирусът и Sars-CoV-2 бяха пуснати едновременно, само риновирусът е успешен. Ако риновирусът е имал 24-часов старт, тогава Sars-CoV-2 успява да влезе в клетката. И дори когато Sars-CoV-2 е имал 24 часа преднина, риновирусът го измества.
Д-р Пабло Мурсия споделя: „Това е изключително вълнуващо, защото
ако имате високо разпространение на риновирус, това може да спре новите инфекции на Sars-CoV-2”.
Подобни ефекти са наблюдавани и преди. Голямо огнище на риновирус може би е забавило пандемията от свински грип през 2009 г. в някои части на Европа.
По-нататъшни експерименти показват, че риновирусът предизвиква имунен отговор в заразените клетки, което блокира способността на Sars-CoV-2 да прави копия от себе си. Когато учените блокираха имунния отговор, тогава нивата на вируса COVID-19 бяха същите, сякаш риновирусът не беше там.
Въпреки това, COVID-19 ще бъде в състояние да предизвика инфекция отново, след като настинката отмине
и имунният отговор се успокои. Д-р Мурсия каза: „Ваксинацията, плюс хигиенни мерки, плюс взаимодействията между вирусите могат да намалят значително честотата на Sars-CoV-2, но максималният ефект ще дойде от ваксинацията”.
Проф. Лорънс Йънг от Медицинското училище в Уорик заяви, че човешкият риновирус, най-честата причина за обикновена настинка, е „силно заразен”. Той добави, че това проучване предполага „че тази често срещана инфекция може да повлияе на тежестта на COVID-19 и да повлияе на разпространението на SarsCoV2, особено през есенните и зимните месеци, когато сезонните настинки са по-чести”.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Infectious Diseases.
COVID-19: 4467 нови случая, тревожен брой починали
Британски епидемиолог предрече на света години носене на маски
Меркел: Нова пандемия, вирусът е по-заразен и по-смъртоносен
4 неща, които трябва да знаем за планираните от ЕС сертификати за ваксинирани
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!