Б ързата поява на ваксините срещу Ковид-19 е невероятен успех, който хвърли светлина както върху научните постижения на човечеството, така и върху неговите социални и икономически недостатъци, пише британският в. "Гардиън".
Поне три лекарства срещу COVID-19 ще излязат до октомври в ЕС
Учените създадоха ваксините невероятно бързо, но на фона на продължаващата пандемия за мнозина от най-уязвимите и изложени на риск хора все още не е ясно кога ще получат достъп до тях. Създадохме ваксинни милиардери, но не успяваме да ваксинираме милиарди, изтъква британското издание.
Русия разреши употребата на ваксината Sputnik Light
Неочаквана и приветствана промяна в позицията на Съединените щати може да промени това. САЩ изразиха подкрепата си за план за временен отказ от защитата на правата на интелектуална собственост върху ваксините и провокираха удивлението на големите фармацевтични компании, чиито интереси дълго време бяха закриляни от Вашингтон. Ръководителят на Световната здравна организация, доктор Тедрос Аданом Гебрейесус, с основание определи това като колосален момент в борбата с Ковид-19.
Трета доза от ваксината на Moderna увеличава антителата срещу опасните щамове на COVID-19
Призивите за отказа от защита на правата на интелектуална собственост върху ваксините, лечението и диагностицирането на ковид се засилват, откакто Република Южна Африка и Индия направиха предложения в този смисъл през октомври. По-богатите страни, които имат интереси във фармацевтичната индустрия, обаче се противопоставиха на тези предложения.
Във Великобритания ще поставят и трета доза от ваксините
Очевидното неравенство при разпределението на ваксините става все по-явно. Все по-ясно се очертават и последиците от това.
Подкрепата на Съединените щати за временния отказ от защитата върху правата на интелектуална собственост върху ваксините обаче може да се окаже недостатъчна, предупреждава още изданието.
Причината за това е, че споразуменията на Световната търговска организация в тази материя предвиждат съгласие на всички членуващи страни.
Макар Европейският съюз да заяви, че е "готов да обсъди" плана, Великобритания не изглежда особено ентусиазирана от идеята, а фармацевтичните компании се опасяват, че активисти биха използвали безпрецедентния отказ от права като основание за настояване за отказ от тях и в други случаи, обобщава британското издание.
Канада разреши "Пфайзер" за хора на 12 и повече години
Бум на ковид в най-ваксинираната страна в света
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!