У чени от Австралия и Люксембург може би са определили причината за неврологичните ефекти на дългия COVID, включително на състоянието, известно като "мозъчна мъгла", съобщи електронното издание на "Джерузалем пост".
Симптомите на инфекцията COVID-19, която е заболяване на дихателната система, обичайно продължават не повече от две седмици. Около 30 на сто от хората с COVID-19 изпитват симптоми повече от два или три месеца след заразяване с новия коронавирус. За проявленията и лечението на дългия COVID все още се знае малко, отбелязва изданието.
Повече от две години и половина от началото на пандемията, учените започват да конкретизират латентните ефекти на заболяването. Сред тях са и неврологични симптоми, за които се смята, че са причинени от въздействието на вируса върху централната нервна система.
Изследване на специалисти от Технологичния университет Суинбърн и университета Ла Троб от Мелбърн и от университета на Люксембург, публикувано в сп. "Нейчър", установява поразително сходство в неврологичния ефект на дългия COVID със симптомите на невродегенеративните заболявания. Изследователите са наблюдавали натрупване на протеинови фрагменти от вируса SARS-CoV-2, които оформят токсични бучки в мозъка, подобни на тези при пациенти с болестите на Алцхаймер или Паркинсон.
Изследването показва, че тези плаки са силно токсични за мозъчните клетки. "Ако последващи изследвания потвърдят, че формациите от тези амилоиди причиняват дългия COVID, то антиамилоидните лекарства, разработени за лечение на Алцхаймер, ще може да се използват за неврологичните симптоми на дълъг COVID", каза д-р Мирън Чарнли от Технологичния университет Суинбърн.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!