„ВА.4 и ВА.5 - винаги говорим за тях заедно, защото имат общи мутации в S белтъка, който изгражда шипчетата - те се разпространяват доста по-успешно от ВА.1 и ВА.2 - това са подвариантите на Омикрон. Към момента са едни от най-успешно разпространяващите се вируси, познати от науката”, съобщи в предаването „Социална мрежа” на NOVA NEWS проф. Радостина Александрова, вирусолог към БАН.
"Това, което знаем, е, че имунитетът, който имаме от боледуване или ваксинация, пази от тежко боледуване, постъпване в болница, необходимост от интензивно лечение и смъртен изход. Разбира се, защитата не е 100 процентова", предупреди Александрова.
Тя обясни, че хората, които са боледували в началото на годината от коронавирус, няма как да са били заразени с новите варианти ВА.4 или ВА.5, тъй като те сега се разгръщат. И при тях симптомите са познати - те са подобни на грипа.
Според професора новата COVID вълна не е неочаквано да се разгърне до 2 седмици. Тя припомни, че не можем да разчитаме слънцето и по-топлото време да "убият" вируса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!