Д нес министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева се срещна с представители на големите търговски вериги. Срещата е във връзка с приетото постановление на Министерски съвет за регионални къси доставки в търговските вериги, предаде БГНЕС.
Къде са най-големите огнища на COVID-19 в България
Танева информира, че част от операторите от 1-2 години работят последователно на този принцип, а настоящата криза ни принуждава да се вземат мерки с цел минимизиране на щетите от свитите пазари, да се намали изхвърлянето на храна, както и да оцелеят производителите и свързаните с тях предприятия.
„Засега мерките да има повече българска продукция по магазините ще са в сила до 31 декември“, каза Танева.
"Мерките са няколко, по няколко направления, но основното остава достъпът до българския потребител", каза министър Танева.
"Да минимизираме изхвърлянето на храна и да оцелеят нашите фермери", добави тя.
ЕК одобрява помощ от 770 млн. евро за покриване на част от заплатите у нас
"В кризисна ситуация трябва да се отворят максимално много канали и мерки, които да разрешат този комплексен проблем. Логистиката е може би най-същественият проблем", каза от своя страна Милена Драгийска, представител на Лидл България.
"Българските производители могат да са спокойни. Поискахме от МЗХГ да скъсим пътя на комуникация, за да можем по места да помогнем на най-спешните, които буквално от утре могат да извадят продукция и на които е отказан износ", добави тя.
Според Йордан Матеев изборът е в ръцете на българските потребители:
"Ако българските потребители искат да бъдат съпричастни с българския производител, да изберат българското", каза изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия.
Големите търговски вериги се обявиха против налаганото им задължение да предлагат местни стоки
Георги Гърневски, управител на МЕТРО, също смята, че сега не е време за спорове и тежки дискусии за това дали да бъде подкрепен българският производител.
„Сега просто трябва да се обединим, защото клиентите и производителите са в трудно положение. Сега трябва да намерим най-добрия начин, за да сме от полза на цялото общество – и производители, клиенти и търговци, за да има бъдеще.
Постановлението на МС напълно съвпада със стратегията ни за търговия с местни български продукти. Важното сега е да сме от полза на хората, продукцията е по полето, трябва да намери най-бърз път до магазините. Имаме отговорната задача да запазим местните български сортове, а те не могат да минават през дълги вериги на доставка“, допълни Гърневски.
"Всеки собственик на повече от 10 обекта за търговия с храни от една верига на територията на страната е обхванат от постановлението на МС и ще е задължен да предлага местна българска продукция", уточни министърът на земеделието.
Тя сподели и какви са част от мерките:
"Как да намалим щетата от проблемите с намалената реализация на продукцията – не работят хотели, ресторанти - по отношение на тези два сектора няма визия за отварянето им в цяла Европа – това са основните ни краткосрочни мерки", допълни Танева.
"Това включва всички възможни канали за достъп за предлагане на продукцията им до крайния потребител през магазините за храни – в тази посока са приети две мерки – постановлението на МС за създаване на регионалните канали за къса доставка, държавна помощ в размер на 5 млн. лв. за стимулиране на изкупуването от малките хранителни магазини на българските оранжерийни домати и краставици, пипер".
Само българско агнешко месо за Великден в големите вериги
"Вторият пакет от мерки предвижда възможността на сектор „Растениевъдство“, който има възможност да кандидатства по европрограми за закупуване на хладилници и друга техника, да им бъде изплатена авансово субсидията, за да отговорят на изискванията на търговските оператори за излагане на продукцията", допълни Танева.
"Не всички малки производители са готови да изпълнят изискванията на търговците, те ако бяха готови, нямаше да има мерки за такава подкрепа. В момента най-важното е да се погрижим за хората, които са финансово неустойчиви", допълни министърът.
Защо има напрежение между земеделското министерство и големите търговски вериги
"Вчера бяха изплатени над 145 милиона лева помощ за земеделски производители", уточни министърът.
"Следващото плащане е на биопроизводителите и се надявам, че проблемите с биорегистъра ще бъдат решени бързо, за да ги платим в съответния срок.
Приключваме успешно и няколко комуникации с ЕК, очакваме на 27 април да започне и подкрепа за биопроизводството по Мярка 11", допълни Танева
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!