Р ъководителят на Световната здравна организация (СЗО) заяви, че са необходими допълнителни разследвания, за да се изключи категорично възможността COVID-19 да е изтекъл от лаборатория в Китай, съобщава Би Би Си (BBC).
Тедрос Аданом Гебрейесус каза, че въпреки, че изтичането от лаборатория е най-малко вероятният вариант за поява на коронавируса, са необходими повече изследвания в тази посока.
САЩ и други страни критикуват Китай, че не е предоставил достатъчно данни на СЗО.
Пекин винаги е отхвърлял твърденията, че вирусът може да е изтекъл от китайска лаборатория.
В доклад на СЗО и китайски експерти, публикуван във вторник, се казва, че обяснението за изтичане от лаборатория е много малко вероятно и вирусът вероятно е скочил от прилепи на хора чрез друго животно посредник.
Китай все още не е отговорил на последното изявление на СЗО.
„Всички хипотези на масата”
Теорията обаче, че вирусът може да е дошъл от изтичане от лаборатория „изисква допълнително проучване, потенциално с допълнителни мисии, включващи сексперти”, заяви д-р Гебрейесус във вторник.
„Нека да кажа ясно, че що се отнася до СЗО, всички хипотези остават на масата”, добави той.
Вирусът беше открит за първи път в град Ухан, в китайската провинция Хубей в края на 2019 г. Международен екип от експерти пътува до града през януари, за да проучи произхода на вируса.
Техните изследвания разчитат на проби и доказателства, предоставени от китайски служители, но д-р Гебрейесус заяви, че екипът е имал затруднения с достъпа до сурови данни и призова за „по-навременно и всеобхватно споделяне на данни” в бъдеще.
Екипът проучи всички възможности, включително една теория, че вирусът произхожда от Института по вирусология в Ухан. Институтът е водещ световен орган за събиране, съхранение и изследване на коронавируси на прилепи.
Международна критика
В отговор на доклада на СЗО САЩ и 13 съюзници, включително Южна Корея, Австралия и Обединеното кралство, изразиха загриженост относно констатациите и призоваха Китай да осигури „пълен достъп” на експерти.
В изявлението се казва, че мисията до Ухан е „значително забавена и липсва достъп до пълни, оригинални данни и проби”. „Научни мисии като тези трябва да могат да вършат работата си при условия, които дават независими и обективни препоръки и констатации”.
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп беше сред онези, които подкрепяха теорията, че вирусът може да е избягал от лаборатория.
Ръководителят на разследващия екип на СЗО Питър Бен Ембарек заяви във вторник, че неговият екип се е почувствал под политически натиск,
включително и извън Китай, но каза, че никога не е бил притискан да премахне нищо от окончателния доклад на екипа.
Той също така потвърди, че екипът му не е открил доказателства, че в избухването е участвала лаборатория във Ухан. Д-р Ембарак каза също, че е „напълно възможно” случаите да са циркулирали в района на Ухан през октомври или ноември 2019 г. Китай информира СЗО за случаите на 3 януари, месец след първата съобщена инфекция.
Китай винаги е отхвърлял твърденията, че вирусът произхожда от лаборатория и казва, че въпреки че първите случаи са отрити в Ухан, не е задължително това да е мястото, откъдето вирусът произхожда. Държавните медии твърдят, че вирусът може да е пристигнал в Ухан при внос на замразени храни. Страната до голяма степен постави под контрол собственото си огнище чрез бързи масови тестове, строги локдауни и строги ограничения за пътуване.
В световен мащаб повече от 127 милиона души са се заразили с вируса, откакто е бил идентифициран за първи път, а повече от 2,7 милиона души са починали от него.
Експерт: Вирусът е изпуснат от лаборатория в Ухан
Изтекъл ли е коронавирусът от лаборатория в Ухан
Разследването за произхода на коронавируса - напрежение между Китай и САЩ
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!