И ма седем-осем водещи кандидати за ваксина за новия коронавирус и работата по тях е ускорена. Това заяви генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус, цитиран от "Асошиейтед прес".
ООН: Смъртните случаи от СПИН могат да се увеличат поради COVID-19
На видеобрифинг на Икономическия и социален съвет на ООН Гебрейесус каза, че преди два месеца се е смятало, че произвеждането на ваксина за новия коронавирус ще отнеме 12 до 18 месеца. По думите му усилието е ускорено с помощта на сумата от 7,4 милиарда евро, които бяха обещани преди седмица от лидерите на 40 държави, организации и банки за изследвания, лечение и тестове.
След COVID-19: Тази болест ще нанесе тежък удар върху човечеството
Според него тази сума няма да бъде достатъчна и ще бъдат необходими още средства както за производството на ваксина, така и за произвеждането на достатъчно бройки за всички.
"Имаме добри кандидати сега", каза Гебрейесус. "Водещите са седем-осем, но имаме над 100 кандидати", посочи генералният директор на СЗО.
"Фокусираме се върху няколко кандидати, които може да донесат по-добри резултати и ускоряваме кандидатите с по-добър потенциал", допълни той без да ги назовава.
СЗО за България: Коронавирусът е естествен
Генералният директор на СЗО информира, че има и консорциум от над 400 учени, които участват в развитието на ваксина и диагностика. Гебрейесус подчерта, че новият коронавирус е "много заразен" и го нарече "убиец" заради над четирите милиона заразени по света и близо 275 000 смъртни случая.
Той заяви, че пандемията е дала на света "болезнен урок", особено за това колко важни са силните национални и регионални здравни системи.
"А спрямо днешните тенденции, над пет милиарда души няма да имат достъп до тези основни услуги до 2030 г.", отбеляза той.
БЛС: Не забравяйте и за другите заболявания, освен COVID-19
"Светът харчи около 7,5 трилиона долара за здравеопазване всяка година, почти 10 процента от световния брутен вътрешен продукт, но най-добрите инвестиции са в поддържането на здравето и в превенцията", посочи генералният директор на СЗО.
Генералният директор на Международната организация на труда Гай Райдър каза, че 305 милиона работни места на пълен работен ден ще бъдат загубени по света през второто тримесечие на годината, което приключва на 30 юни. За сравнение той посочи, че веднага след финансовата криза през 2008-2009 г. са били загубени само 22 милиона работни места.
Китай се обяви "за" разследване на "световния отговор" срещу COVID-19 под егидата на СЗО
По думите на Райдър често се забравя, че 60 процента от световната работна сила от 3,3 милиарда души работят в сивата икономика, като по-голямата част от тях са жени. По думите му през първия месец от пандемията тези хора са загубили средно 60 процента от приходите си от работа, а в същото време са концентрирани в страни с оскъдни ресурси и слаби социални системи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!