Е жедневната смъртност от коронавируса в Европа се е увеличила с близо 40% в сравнение с предходната седмица, съобщи Световната здравна организация (СЗО) пред Би Би Си (BBC).
Говорителят на СЗО д-р Маргарет Харис заяви, че Франция, Испания, Обединеното кралство, Холандия и Русия докладват за рязкото увеличение на броя на починалите от COVID-19. В тези държави загубилите битката с болестта са се увеличили с близо една трета.
Над 2500 нови случая на COVID-19 и над 20 жертви у нас
„Притеснението е, че
отделенията за интензивно лечение в болниците сега започват да се пълнят с много повече тежко болни хора”,
предупреди тя.
Русия отчете ежедневен рекорд от 320 смъртни случая, с което броят им нарасна до 26 589.
Рязко се увеличи смъртността от вируса и в Италия, като през последните 24 часа беше съобщено за нови 221 смъртни случая. Общият брой на смъртните случаи в Австрия е над 1000.
Няма да има достатъчно ваксини в ЕС преди 2022 г.
Русия има четвъртия най-голям брой случаи на заразени с коронавируса след САЩ, Индия и Бразилия.
Само за последното денонощие в страната бяха регистрирани още 16 550 инфекции и властите наложиха задължително носене на маски на места, където има много хора.
Докато броят на заразените нарасна и в Италия, до почти 22 000 през последните 24 часа, властите заявиха, че тестовете също са били увеличени. От понеделник вечерта започнаха протести в градовете в цяла Италия срещу новия кръг от ограничения.
А в Белгия лекарите са помолени да продължат да работят, дори ако са заразени с вируса, тъй като здравната система е застрашена от претоварване.
COVID-19: Вече не е нужно да правите това, за да се предпазите
Какво казаха от СЗО?
Д-р Харис заяви: „Въпреки по-доброто управление на болничния капацитет, болниците в няколко държави се пълнят с пациенти много бързо”.
Тя обясни, че ефективността на новите ограничения, наложени в редица европейски държави, може да бъде анализирана след две седмици. „Ще видим намаляване на случаите, но това не може да стане за една нощ”, каза говорителката на СЗО.
Попитана
дали втората вълна ще бъде по-лоша от първата,
д-р Харис отговори: „Ще видим един различен връх. Добрата новина е, че болниците ни сега са много по-добри в това да разбират какво точно се случва, но от друга страна те работиха страшно усилено при добиването на този опит дълго време и са наясно, че това, което предстои е мрачно.
COVID-19 създава резервоар за възпаление в тялото ни
Другата добра новина, доколкото е възможно да има добра новина, е че големите бройки на заразени, които виждаме, са в групи, в които в идеалния случай болестта няма да прогресира в тежки случаи – това са групите от млади хора. Но няма гаранция за това.
Тези два фактора е възможно да ни попречат да видим ужасяващ скок на смъртните случаи, какъвто имахме през април”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!