Е кспертите предупредиха да не посягаме към алкохола, за да се справим с физическата изолация заради коронавируса, тъй като това може да има сериозни последици за психическото и физическото ни здраве.
Европейския клон на Световната здравна организация заяви, че разчитането на алкохол е „безполезна стратегия за справяне” с предизвикателствата на изолацията у дома. В същото време
от СЗО признават трудностите и казват, че е нормално да се чувстваме стресирани, тревожни и самотни.
Живот в извънредно положение – 5 знака, че сте стресирани
Алкохолът е малко вероятно да помогне за облекчаване на стреса по време на пандемията и глобалното извънредно положение. Експертите препоръчват на хората да сведа до минимум безполезните стратегии за справяне със ситуацията като тютюнопушенето и употребата на алкохол.
Д-р Аиша Малик,служител в отдела за психично здраве на СЗО, казва: „За хора без зависимости употребата на вещества няма да помогне да се справят със стреса от самоизолацията. Те могат само да влошат нещата”. Тя е категорична, че за СЗО е важно
хората да се грижат за психическото си благосъстояние като се хранят здравословно, спортуват и спят правилно.
Десетки загинали в Иран, борили Covid-19 с алкохол
Д-р Малик добавя: „Когато останем у дома, рутината е много важна за създаването на усещане за структура. Минимизирането на безполезните стратегии за справяне със ситуацията, като употребата на тютюн или алкохол, също може да бъде важно за благосъстоянието и за минимизиране на влиянието върху нас на онова съдържание в новинарските емисии, което намираме за обезпокоително”.
СЗО Европа препоръчва службите за психично здраве да се подготвят за скок на нуждаещи се от помощ
заради пандемията. Мерките за социално дистанциране и изолация отдалечават хората от това, което искат да правят и ограничават възможността им да напуснат къщата.
Хората над 70 години и тези, които имат основни опасения за здравето, са помолени да не напускат къщата си, ако е възможно. Д-р Малик продължи: „По-възрастните хора и тези с придружаващи здравни състояния са определени като по-уязвими за Covid-19.
Как да НЕ напълнеем, докато сме под карантина
Ако ви кажем, че сте много уязвими, това може да бъде изключително плашещо и предизвикващо страх.
Психологическите признаци при възрастните може да включва тревожност, чувство на стрес или гняв, а въздействието му може да бъде особено трудно за по-възрастни, които могат да имат когнитивен спад или деменция.
Някои по-възрастни може би вече са били социално изолирани преди това и се чувстват самотни, което може да влоши психичното им здраве”.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!