Н яма да има ограда на границата между България и Сърбия. Това стана ясно, след като страната ни официално поиска информация от Белград относно подобни твърдения в сръбските медии.
Сръбският посланик в София Желко Йович заяви, че правителството му не е вземало решение за издигане на ограда по границата с България, нито се извършват дейности по подготовката за такова съоръжение.
Българският посланик в Сърбия Радко Влайков е разговарял с Милош Попович, началник на кабинета на сръбския министър-председател. Попович е потвърдил, че подобно решение за България няма и ще бъдем уведомени предварително, ако в бъдеще се обсъжда подобно нещо.
Границата на България със Сърбия се охранява изключително стриктно, тъй като е външна за ЕС. За първата половина на годината на „зелена” граница между двете страни са заловени 211 незаконни мигранти, опитали да влязат в Сърбия.
От началото на извънредното положение в Сърбия до 6 май е имало наредба, която е позволявала временно изземване на поземлени имоти. Това е можело да стане само за случаи, в които по този начин може да се предотврати разпространяване на COVID-19. Тази наредба обаче вече не е в сила.
Кипър постави България в списък на държави с „повишена опасност”
Преди два месеца е започнало изграждането на ограда и по границата със Северна Македония.
Вучич: На Балканите се случва нещо странно
През изминалото денонощие в Сърбия бяха регистрирани 161 нови случая на коронавируса и петима починали от ковид-19. Така общият брой на заразените от началото на епидемията достигна 30 204, а загиналите от болестта са 689.
Европейският съюз отрече изграждането на ограда по границата между Сърбия и Северна Македония да е част от договор с Белград.
Брюксел предоставя значителна финансова и техническа помощ на партньорите си от Западните Балкани във връзка с миграцията, като за тази цел от 2015 г. на Сърбия са ѝ предоставени повече от 100 млн. евро, заяви говорителят на ЕС Ана Писонеро.
„Тази сума не включва поставянето на огради, както неправилно беше съобщено, и последното не е част от нито едно споразумение с ЕС”, подчерта Писонеро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!