Н амалява се срокът за поставяне на бустерна доза на ваксина срещу COVID-19, съобщи на брифинг главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Срокът се намалява от шест на три месеца за бустерна доза след завършен цикъл с двудозова ваксина и на два месеца, след като е поставена еднодозова.
По думите на доц. Кунчев, в Европа в момента има всякакви схеми - на шест, на четири или на три месеца. "Изследванията показват, че този интервал от три месеца осигурява достатъчно силен имунен отговор, така че човек, направил бустерна доза, да получи максимална защита в сравнително кратък период", каза доц. Кунчев.
В отговор на въпрос Кунчев заяви, че конкретният повод за промяната е и "Омикрон", заради много ефективното, бързо и лесно предаване.
"Това, което ще изпратим през Регионалните здравните инспекции до ваксинационните пунктове, е с малко по-дълги обяснения, тъй като разглежда различните варианти между различни ваксини", уточни Кунчев. "Само при еднодозовата ваксина "Янсен" този период е от два месеца, тъй като такава е препоръката на експерти".
"От утре хората вероятно ще могат да си поставят бустерни дози по новите срокове. Това правило за сроковете важи само за хората над 18 години".
Здравните власти взеха решение и за удължаване на срока за поставяне на противогрипна ваксина за хората над 65 години. Те ще получат такава и за месец януари.
"При личните лекари се появи информация, че заради необходимостта от 14-дневен интервал между противогрипната ваксина и бустерната доза няма как и двете да бъдат поставени в рамките на месец декември", допълни Кунчев.
Удължена ще бъде и програмата за ротавирусна ваксина. Всички, които имат желание да имунизират децата си, ще могат да го направят.
Преди това, след днешното заседание на Министерския съвет, министърът на здравеопазването Асена Сербезова съобщи, че на експертна среща тази вечер в Министерството на здравеопазването ще се обсъжда възможността за скъсяване на срока между втората игла на ваксината и бустерната доза.
Здравният министър подчерта още нуждата от ваксинация, особено при по-възрастните. Очаква се след Нова година да стане ясно дали в България има положителни проби за "Омикрон".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!