С траните от Г-20 ще инвестират над 5 трилиона долара в световната икономика, за да преодолеят финансовите последици от пандемията от коронавирус. Това се казва в заключителното изявление на срещата на върха на държавните глави на Г-20, проведена днес във формат на видеоконференция.
Лидерите на Г-20 се ангажират да "направят всичко възможно и да използват всички налични политически инструменти, за да сведат до минимум икономическите и социалните щети, причинени от пандемията".
СЗО: Разпространението на COVID-19 в Европа се забавя
"В момента предприемаме спешни и решителни мерки в подкрепа на нашите икономики", се казва в документа.
"Влагаме повече от 5 трилиона долара в световната икономика като част от целенасочени фискални политики, икономически мерки и гаранции за противодействие на социалните, икономическите и финансовите последици от пандемията от коронавируса".
Путин: Русия може да победи COVID-19 за по-малко от 3 месеца
Лидерите на Г-20 смятат, че подобни мерки "ще позволят на световната икономика бързо да стане на крака и ще положат солидна основа за запазване на работните места и възстановяване на икономическия растеж".
Те също така инструктираха министрите на финансите и управителите на централните банки на страните от Г-20 редовно да координират действията за бързо реагиране на пандемията от коронавирус, както и да установят тясно сътрудничество с международни организации за бързото предоставяне на необходимата финансова помощ.
В допълнение, лидерите на Г-20 приветстваха вече предприетите мерки от националните централни банки, Международния валутен фонд и Световната банка.
Единен фронт
Страните от Г-20 ще действат като единен фронт в борбата срещу пандемията от коронавирус, като основните приоритети ще бъдат спасяването на живота на хората, защита на доходите и работните им места, поддържане на финансова стабилност и възстановяване на растежа.
"Безпрецедентната коронавирусна пандемия е силно напомняне за нашата взаимосвързаност и уязвимост. Вирусът не знае граници", се казва в изявлението. "Ние сме решени да настъпим с единен фронт срещу тази обща заплаха."
"Ние не възнамеряваме да щадим усилия за защита на живота на хората, техните доходи и работни места, възстановяване на финансовата стабилност, рестартиране на икономическия растеж и това да бъдем още по-силни след пандемията. Необходимо е да се сведат до минимум прекъсванията на търговските и производствените вериги, както и да се предостави помощ на всички страни, които се нуждаят от нея“, се казва в изявлението. То подчертава, че страните от Г-20 възнамеряват да направят всичко необходимо за преодоляване на пандемията, като работят в сътрудничество със Световната здравна организация (СЗО), Международния валутен фонд (МВФ), Световната банка (СБ), ООН и други международни организации".
Ръководителите изразиха също "благодарност и подкрепа" към лекарите и всички здравни работници, "които са на първа линия в борбата срещу пандемията".
Допълнителни стъпки
Лидерите на Г-20 са готови да реагират бързо и да предприемат допълнителни стъпки, които ще са необходими за борба с разпространението на новия коронавирус.
"Готови сме бързо да реагираме и да предприемем допълнителни действия, които ще бъдат необходими. Изразяваме готовността си да се съберем отново, ако ситуацията го изисква", се казва в документа.
"Уверени сме, че като работим в тясно сътрудничество, ще преодолеем тази пандемия", заявиха участниците в срещата.
Помощ за СЗО
Лидерите на Г-20 се договориха да отпуснат средства на Световната здравна организация (СЗО) за справяне с пандемията от коронавируса.
"Ние се ангажираме незабавно да предоставим ресурси на Фонда за отговор на СЗО ...", се казва в изявлението. "Призоваваме всички страни, международни организации, частния сектор, благотворителни организации и лица да допринесат за тези усилия", допълва то.
Свободна търговия
Лидерите на Г-20 призоваха за координирани действия за подкрепа на свободната, предсказуема и стабилна международна търговия в условията на пандемията, причинена от новия коронавирус, обещавайки да запазят пазарите си отворени.
"Ние се ангажираме да продължим да работим заедно за улесняване на международната търговия и за координиран отговор без ненужна намеса в международните комуникации и търговия", се казва в документа от три страници.
"Потвърждаваме отново целта си да осигурим свободни, справедливи, недискриминационни, прозрачни, предвидими и стабилни условия за търговия и инвестиции и да поддържаме пазарите си отворени", се подчертава в комюникето.
Защо в Германия починалите от коронавируса са по-малко
Отбелязва се, че спешните ограничителни мерки, въведени от повечето страни в отговор на пандемията, ще бъдат "целенасочени, пропорционални, прозрачни и временни". Задачата за оценка за влиянието на пандемията върху търговията е възложена на съответните министри на всяка от страните от Г-20.
Заетост на населението
Страните от Г-20 призоваха Международната организация на труда (МОТ) и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) да наблюдават въздействието на пандемията върху световната заетост.
Координирана помощ
Лидерите на Г-20 призовават Световната здравна организация (СЗО), Международния валутен фонд (МВФ) и групата на Световната банка (СБ) да координират своите усилия, в това число с частния сектор, за подпомагане на страните с развиващи се икономики във връзка с огнището на новия коронавирус.
"Ние бързо и решително ще работим с водещи международни организации, особено СЗО, МВФ и СБ, както и с многостранни и регионални банки за развитие, за да внесем обмислен, последователен, координиран и бърз финансов пакет, с цел да запълним всички пропуски в техните инструменти. Готови сме да засилим глобалните мрежи за финансова сигурност: настоятелно призоваваме всички тези организации да продължат да засилват координацията на своите действия, включително с частния сектор, за да подкрепят развиващите се страни, които са изправени пред сътресения в социалната сфера, икономиката и здравеопазването във връзка с COVID-19", се казва в изявлението.
Информираност
Страните от Г-20 призоваха Международния валутен фонд и Световната банка да ги информират за последиците от пандемията от коронавируса.
"Ние приветстваме стъпките, предприети от МВФ и Световната банка за подпомагане на нуждаещите се страни, използвайки всички инструменти в координиран глобален отговор. Молим ги редовно да информират Г-20 за въздействието на пандемията, техния отговор и политическите препоръки", се отбелязва в комюникето.
В документа се казва още, че страните от Г-20 "ще продължат да се справят с дълговите рискове в страните с ниски доходи вследствие на тази пандемия".
Световната банка предоставя 160 млрд. долара на потърпевшите от коронавируса страни
Световната банка (СБ) възнамерява да предостави помощ в размер на 160 милиарда долара на държави, засегнати от пандемията от коронавируса. Това обяви президентът на СБ Дейвид Малпас, изказвайки се на срещата на високо равнище на лидерите на Г-20, проведена във формат на видеоконференция.
"СБ полага усилия да предприеме спешни мерки в отговор на пандемията от коронавируса. Нашите цели са да намалим времето за възстановяване след пандемията, да създадем условия за икономически растеж, да подкрепим малките и средни предприятия и да защитим бедните и уязвимите слоеве на населението. Вчера (25 март), представих на нашия съвет програма, която може да осигури финансова помощ в размер на 160 милиарда долара през следващите 15 месеца", каза Малпас.
Той добави още, че СБ "осъществява нови проекти, свързани с COVID-19 в 56 страни."
"В 24 държави преструктурираме съществуващи проекти, за да насочим средства за спешни случаи", каза шефът на СБ.
Пускат български граждани от чужбина дори и с изтекли документи
Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, в речта си на срещата на върха на лидерите на Г-20, посочи необходимостта от "финансова помощ на уязвимите домакинства, големи и малки предприятия, за да могат те да оцелеят и бързо да се върнат на работа".
"В противен случай ще са нужни години, за да се преодолеят последиците от мащабните фалити и съкращения", заяви ръководителят на МВФ.
Тя призова международната общност също да подкрепи развиващите се икономики, така че те да могат да преодолеят тежестта на кризата и да помогнат за възстановяване на икономическия растеж.
Георгиева помоли също лидерите на Г-20 да подкрепят удвояването на финансовия фонд от 50 милиарда долара, за да се помогне на бедните страни и страните със средно ниво на доходи да се справят с последиците от пандемията. Ръководителят на МВФ призова също страните от Г-20 рязко да увеличат обема на ликвидността, както беше направено по време на световната финансова криза през 2008 г.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още акттуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!