У силията на служебния кабинет са насочени да пазят живота и здравето на хората чрез създаване на условия и повишаване на капацитета на здравната система, така че тя да може да реагира на здравната криза. Всички усилия са насочени да не се стигне до локдаун. Това заяви служебният премиер Стефан Янев, който отговаря на въпроси на граждани във Фейсбук днес, предаде БТА.
Това е една крайна мярка, която искаме да избегнем целенасочено,
посочи Янев. В момента се налагат нов тип мерки. Темата с локдауна се използва от различни политически сили за различен начин на говорене. По думите на премиера затова са въведени комплекс от мерки, които целят увеличаване на тестването на хората в опит да се намери т.нар. скрита заболеваемост. Правят се много повече тестове и се ограничава достъпът до обществените места като по този начин се търси ограничаване на заразените, така че от една страна хората по-рано да бъдат предупредени да вземат мерки за собственото си здраве, а от друга страна да се помогне на здравната система да бъде в състояние да поеме най-тежките случаи, които се нуждаят от интензивно лечение, посочи Янев.
Той отбеляза, че мерките са в тази посока и първите данни, които имаме са,
че този пик на заболеваемостта може би е в процес на овладяване и достигане на плато.
Надявам се през следващите дни това да се потвърди, каза Янев. Добрата новина е, че след приемането на последните мерки имаме много по-голям обем на хора, които се тестват на ежедневна база, 50-60 хиляди души, които дават една много по-добра представа затова как се развива разпространението на болестта и съответно могат да се вземат адекватни мерки, допълни служебният премиер.
Пълният локдаун е икономически неизгоден.
Това заяви още служебният премиер Стефан Янев. Според премиера, ако се стигне до пълно затваряне, определени бизнеси може и да не възстановят работата си никога повече. В световен мащаб локдаунът се използва като крайна мярка, подчерта Янев.
"Краткият или дълъг локдаун съзнателно е избран от служебния кабинет
като по-лошия вариант. По-мекият вариант е увеличаването на контрола, което помага на хората да се предпазят", обясни премиерът за въведения у нас зелен сертификат.
"Мерките, които сме предприели в момента, вече дават резултат.
В последните дни имаме по-голямо число на оздравелите, отколкото на новозаразените. Нека да бъдем реалисти, а не да се отдаваме на емоции", посочи още Стефан Янев.
За тестването на учениците
Тестовете за децата в училище ще стигнат, докато е необходимо. Целта на цялата акция с тестването е да се създаде сигурна и предвидима среда, в която децата учат присъствено, заяви още Стефан Янев.
Целта на тестването по думите му е да се помогне за намаляването на заразяемостта в училищна среда. Към момента данните, които имаме от МОН, показват тенденция за намаляване на този тип заразяване. Когато заразените деца вече са достатъчно малко, както и развитието на пандемията в национален план е на достатъчно ниско ниво, тези мерки ще бъдат отменени и няма да има нужда от тестване, посочи служебният премиер. Както темата за зеления сертификат, така и темата с тестването на учениците е една временна мярка, която цели именно промяна на тенденцията на развитието на пандемията, така че да бъдат достатъчно ниски нивата на заразяване и да предотвратим разрастване на натоварването на здравната система, каза още Янев.
Относно машините за гласуване:
Няма никаква възможност да бъдат подменяни машини за гласуване или друг тип периферни устройства, заяви Янев. Министър-председателят успокои избирателите, че "няма възможност да се правят интервенции" върху техническите устройства", които да доведат до изкривяване на вота на 14 ноември.
Стефан Янев определи като спекулация казуса с новопоявилите се машини
за гласуване на склад в София, за които фирмата-доставчик заяви, че били предназначени за резервни части. "Някакъв вид спекулация, чиято цел е в предизборна обстановка да откаже гражданите да гласуват", заяви Янев.
"Българските граждани трябва да бъдат спокойни,
че служебният кабинет, заедно с Централната избирателна комисия са предприели всички мерки, за да има един честен и сигурен вот", допълни още Стефан Янев. Премиерът увери, че органите на реда правят всичко възможно, за да противодействат на купения вот и изрази надежда следващият парламент да бъде в състояние да излъчи редовно правителство.
Относно миграционния натиск
Миграционният натиск по границите ни е относително постоянен в последния месец-месец и половина. Според Янев страната ни е взела необходимите мерки, за да реагира на мигрантската вълна, която се е увеличила от края на лятото.
"Резултати има. Тенденцията е относително да се запазват числата с бройката на преминаващите,
на тези, на които на ежедневна база бива предотвратено преминаването, както и тези, които вече са на наша територия. Дали са намерени в района на браздата, или някъде във вътрешността на страната, повечето са незаразени, но между тях е имало заразени с COVID-19. За тях се полагат необходимите грижи", посочи Стефан Янев.
Той допълни, че в момента тече операция, изпълняване съвместно между МВР и Министерство на отбраната, насочена към охрана на границата и възстановяване на оградното съоръжение.
Сигнали за корупция
В почти всички министерства има подадени сигнали за корупция. Всички министерства са констатирали практики, при които според оценката на съответните министри и техните екипи има закононарушения. Само в едно министерство има над 60 такива сигнала, изпратени до прокуратурата.
Всички сигнали са предадени на държавното обвинение, съобщи служебният премиер Стефан Янев, който отговаря на въпроси на граждани във Фейсбук.
Премиерът подчерта обаче, че изпълнителната власт не е разследващ орган. Ние не можем да сложим етикет, че това са престъпления, каза Янев.
Той каза, че на пръв поглед изглежда, че сме създали достатъчно структури за борба с корупцията в държавата,
но това явление съществува и ние сме далеч от добрите европейски практики. Предстои ни още работа и вероятно това е една от темите, свързана с реформите в съдебната система, да се намерят по-добрите практики и инструментариума, които противодействат на това явление в съдействие с гражданите, които трябва да бъдат достатъчно будни и да подават съответните сигнали, посочи служебният премиер.
Мерките за бизнеса
Над 180 хил. български граждани запазиха работните си места през последните 6 месеца благодарение на мерките за бизнеса. Това заяви служебният премиер Стефан Янев в рубриката "Властта говори! Открито", излъчвана на живо във фейсбук страницата на Министерски съвет. Янев подчерта, че социалната сфера и подпомагането на бизнеса са сред приоритетите на правителството, давайки за пример изхарчените над 500 млн. лв. по една от последните мерки.
"От гледна точка на пазара на труда ние стоим много добре. Мерките, които бяха предприети от правителството през последните шест месеца очевидно дават резултат", смята Стефан Янев. Според него безработицата в България стои на исторически ниски нива, което Янев определи като показател за сравнително добрия бизнес климат у нас.
"Средното нарастване на пенсиите е от порядъка на 23 процента, което е над инфлацията за момента. Има достатъчно основание хората да са спокойни, че ще се справят през настоящия зимен сезон", каза още Стефан Янев. Той припомни и за увеличената помощ за отопление на 523 лева, която е еднократна и се дава в началото на отоплителния сезон.
За строителството на АМ "Хемус"
От гледна точка на икономическото развитие на страната, на регионите в Северна България и тяхната инфраструктурна свързаност, автомагистрала "Хемус" е приоритет. Това е важно и строителството ще продължи, каза Янев.
"Като служебен кабинет ние правим така, че да се строи по прозрачен и законен начин,
с отговорност към парите на българския данъкоплатец", допълни министър-председателят. Той припомни, че голяма част от средствата за скоростния път са раздадени авансово, за което има и проверки на разследващите органи, а в някои участъци е започнало строителство без да са завършили процедурите по отчуждаване.
"Служебният кабинет от самото начало си постави за цел да работи в рамките на закона. На първо място показахме тези практики, които са съществували. На второ място предприехме действия за реално отчуждаване на земите във втория участък, където предстои да бъде продължено строителството", посочи още Стефан Янев
COVID-19: 3207 нови случая, изследвани са 32 813 проби
Вписаха в COVID системата момче, починало след пътен инцидент
Как може да получите "зелен сертификат" за антитела
Колко антитела са нужни, за да сме защитени от COVID-19
Какво е общото между сезонния грип и COVID-19
Клип от COVID отделение взриви социалните мрежи
Професор Момеков с обяснение за пикa на смъртността от COVID-19
Колко ефективни са иРНК ваксините срещу COVID-19 при деца
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!