З ащо броят на смъртните случаи остава нисък на фона на увеличаване на броя на заразените, търси отговор британският вестник The Guardian.
Намалява ли смъртността ot Covid-19?
Повечето статистически данни сочат, че въпреки че случаите на Covid-19 нарастват в много части на Европа и САЩ, броят на смъртните случаи и случаите на тежки усложнения остават сравнително ниски. Например пациентите на изкуствена вентилация са спаднали от 3 000 при пика на епидемията във Великобритания до 70. В същото време броят на случаите във Великобритания започва да нараства в много райони.
Какво се крие зад тази тенденция?
Лекарите не са сигурни какво точно се случва. Някои предполагат, че медицинските интервенции са по-успешни при лечение на онези, които страдат от усложнения от болестта. Например, наскоро бе показано, че лекарството дексаметазон подобрява процента на преживяемост сред пациентите, които се нуждаят от вентилация. Други твърдят, че са замесени различни фактори. Едно от предположенията е, че Covid-19 сега се превръща в болест на по-млади хора, които e по-малко вероятно да умрат или да получат сериозни усложнения.
Жертвите на Covid-19 достигнаха 800 000 души. Къде в Европа и на Балканите има най-много заразени
Това показва ли, че най-лошото може да е свършило?
Не. Други изследователи посочват ситуацията в САЩ, където наскоро е имало скок в случаите сред хората между 20 и 40 години, но след това е последван от скок в случаите на по-възрастни хора, които са се заразили с болестта от по-млади хора. В резултат на това има скок на смъртните случаи. Подобен модел може да възникне в Европа и Великобритания, вероятно след няколко седмици, предупреждават някои учени.
Извънредни мерки на Халкидики и остров Миконос заради коронавируса
Става ли коронавирусът по-малко смъртоносен?
Тази идея се подкрепя от някои учени. Те посочват факта, че повечето вируси са склонни да губят най-смъртоносните си качества, защото не печелят нищо от убийството на своите гостоприемници. Това може да се случи с коронавируса, казват те. Други изследователи не са съгласни, като казват, че подобен процес е малко вероятно да се случи толкова бързо. Едно от алтернативните предположения е, че инфекциозните дози на вируса Covid-19, предавани от един човек на друг, могат да стават все по-малки благодарение на социалното дистанциране. Тогава по-ниските дози ще бъдат по-лесни за имунната ни система, така че смъртността ще спадне.
В крайна сметка тези проблеми остават нерешени и ще изискват още много месеци, ако не и години на проучване, за да бъдат изяснени, предупреждават учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!