„Като цяло икономическата активност в САЩ ще падне до безпрецедентни нива през второто тримесечие на тази година”.
Това прогнозира председателят на Федералния резерв Джером Пауъл на брифинга след традиционната среща на борда на централната банка за определяне на паричната политика.
„Както дългът, така и продължителността на икономическия спад са изключително несигурни и до голяма степен ще зависят от това, колко бързо вирусът ще бъде поставен под контрол”, предупреди Пауъл.
БВП на САЩ се сви с 4,8%, най-резкият спад след Голямата рецесия
„Дълбочината на икономическия спад ще зависи от политическите действия, предприети на всички управленски нива за ограничаване на срива и подкрепяне на възстановяването, когато обществената здравна криза премине”, заяви Пауъл.
Той обеща, че Фед ще използва всички възможни инструменти, за да подкрепи икономиката.
Вчера централната банка на САЩ не промени основния лихвен процент, който беше намален до 0 в началото на кризата през март. Освен това Пауъл не обяви срокове за повишаване на лихвите, както се очакваше.
„Ще запазим лихвените проценти на тези нива, докато не сме сигурни, че възстановяването е в ход”, посочи Пауъл.
Над 3 млн. в света заразени с COVID-19, Тръмп: Не сме доволни от Китай
„От доста време дългът расте по-бързо от икономиката. Но сега не е времето да действаме срещу тези опасения. Сега е времето да използваме голямата финансова мощ на САЩ, за да направим необходимото да подкрепим икономиката”, каза председателят на Фед.
Централната банка ще задейства 9 инструмента за кризисно финансиране на обща стойност 2,3 трилиона долара.
Вече над милион заразени с коронавирус в САЩ
През първото тримесечие, по данни на Бюрото за икономически анализи, икономиката на САЩ се е свила с 4,8%. Това е най-резкият спад на брутния вътрешен продукт от 2008 г. насам.
Прогнозите за най-голямата икономика в света са определено мрачни. Според анализаторите сривът през второто тримесечие ще е далеч по-голям, вероятно рекорден откакто започва да се води систематична статистика през 40-те години на миналия век. От „Блумбърг” очакват БВП да падне с 37%, но според „Уникредит” спадът може да е с 65% на годишна база.
Заради COVID-19: Демократите се отказаха от първични избори в Ню Йорк
Последните данни за заразата с новия коронавирус също не предлагат успокоение. През последното денонощие в САЩ за починали 2 502 души с ковид-19. Общият брой на заразените от началото на епидемията достигна 1 064 772. А на загиналите - 61 669. Кривите на нарастване, както на болните, така и на смъртните случаи не показват тенденция към забавяне.
На този фон доларът леко поскъпва срещу еврото с 0,16%, до 1,0856 EUR/USD. Това се дължи както на статута на американските пари като световна резервна валута, така и на факта, че Фед изкупува масирано правителствени облигации на пазара, конкурирайки се с частните инвеститори.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете тук!
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!