35

П рез следващия месец ще има доста болни от „Омикрон“. Това каза в интервю за БТА д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория по инфекции на мозъка към Университета в Берн, Швейцария.

Дори сред ваксинираните хора боледуването от „Омикрон“ протича като неприятна инфекция

и може да провали предстоящата лятна почивка, предупреди той. По думите му сред неваксинираните хора и тези, при които е снижен имунитетът, съществуват всички възможни рискове за коронавирусна инфекция.

Сред децата инфекцията с варианта „Омикрон“ протича малко по-изразено отколкото при заразяване с варианта „Делта“, посочи д-р Илиев.

По думите му заразените с „Омикрон“ деца може да имат повишена температура, да кашлят, да се чувстват отпаднали. Инфекцията с „Делта“ при децата протичаше по-скоро безсимптомно, допълни той.

Макар и трудно за прогнозиране в момента, сегашната вълна ще нараства, тъй като се вижда, че е различна от предишните,

защото поведението на „Омикрон“ спрямо топлината и топлото време е по-различно – той е по-заразен и по-адаптивен. Неизвестното засега е доколко хората в България ще са малко по-чувствителни към усложнения предвид това, че нямаме толкова висока степен на ваксинация и не се знае кой и кога точно е преболедувал, допълни той.

В този смисъл ще има лятна вълна, но не може да се каже доколко ще е тежка.

Проблемът в момента е, че ние почти не говорим по темата, защото сме обхванати от политически страсти, а винаги е добре да сме малко по-подготвени, дори и да не стане сериозно, каза още д-р Илиев.

За бързата поява в Европа на двата подварианта на „Омикрон“ – BA.4 и BA.5, д-р Илиев коментира,

че първоначално са били съобщени в Португалия, но е трудно да се каже откъде точно и как са дошли. Вирусът си има собствени правила и когато стане по-заразен, пътищата на пренасяне се променят. По думите му, когато един човек може да зарази много други, а не само двама, също се ускорява пренасянето на вируса. Два футболни мача – в Испания и в Италия през 2020 г., доведоха до масивно разпространение на вируса в Европа. Заради тези мачове се смята, че много британци след това са пренесли вируса на Острова. Ние понякога имаме отделни събития на свръхразпространение, в които малко хора заразяват много други. Не знаем точно защо става така, каза още д-р Илиев. 

В момента ситуацията в много от западните държави,

предвид високото ваксинално покритие, върви към много по-ограничено натоварване на системите. В Португалия, Франция, Германия и Швейцария броят на заразените се увеличава, но протичането е сравнително леко.

Клетъчният имунитет корелира с тежестта на протичане на болестта.

Клетъчният имунитет засега остава сравнително добър, тъй като се наблюдава, че хората се заразяват, имат 4-5 дни кашлица и хрема, чувстват се отпаднали и след това болестта отминава, но при неваксинираните и при тези, които не са боледували, болестта протича по-тежко. Не трябва да гледаме само общия брой на заразените, който ще е висок, а и това как протича инфекцията. За България ме притеснява какъв ще е процентът на тежко болните, каза още д-р Илиев. 

Надявам се вирусът да става по-малко опасен, каза д-р Илиев в отговор на въпрос докога може да продължи появата на мутации на вируса.

Има една-две мутации, които са направили вируса по-лек, но винаги има риск те да мутират обратно. Цялостното мнение е, че тази зима ще е последна с малко по-висок процент болни, но при условие, че не се появи по-опасна мутация в момента, преди да са дошли олекотяващите мутации. Този вирус ще остане в обществото ни и в следващите десетилетия и е добре да сме ваксинирани и да сме нащрек, допълни той.

Препоръката за поставяне на втора бустерна доза ваксина д-р Илиев коментира, че тя е за хората,

които нямат добър имунитет заради провеждане на химиотерапия или терапия, потискаща имунитета. При тези пациенти има нужда от още една доза, защото имунната им система е „мързелива“, каза още той. При хора над 60-65-годишна възраст имунитетът е биологично малко по-отпуснат и при тях също е добре да се постави втора бустерна доза, посочи д-р Илиев. Бих посъветвал учителите, работещи с много деца, лекарите, които непрекъснато контактуват с много болни хора, както и упражняващите други професии, заради които се контактува с много хора, да се ваксинират с втора бустерна доза преди есента, добави той. 

Д-р Илиев изрази надежда скоро да се създаде ваксина, която да бъде широкоспектърна и да дава малко по-траен имунитет.

Виждам ваксинацията като веднъж годишно - преди есента, както е ваксинацията срещу грип, посочи още той. Грипът съществува отдавна и след испанския грип през 1918 г., който е бил много по-тежък от COVID-19, има много други епидемии от грип. Вирусите мутират непрекъснато, защото това е естественият им начин, по който те се адаптират към нашия живот. Това не е нещо, което трябва да ни плаши, но е хубаво с наближаването на есента и зимата да помислим за ваксина срещу грип и ваксина срещу COVID-19, добави д-р Илиев. В отговор на въпрос дали се срещат често случаи на едновременна инфекция с грип и коронавируса д-р Илиев каза, че засега тези случаи са рядкост. Вирусът на грипа има много по-силно изразена сезонност, така че едновременна зараза може да стане в студените зимни месеци, когато съвпадне COVID вълната с вълната на грип.

В България имаме един голям плюс - географското ни положение,

каза още д-р Илиев. По неизвестни все още причини началото на всички грипни вълни започва докато при нас е лято и затова Австралия е първата, която се излага на грипни вълни, посочи той. Ние винаги имаме няколко месеца предимство да видим как протича грипът в Австралия и ако е по-опасно, да се пригодим, допълни д-р Илиев. 

Лекарят посъветва хората да си останат вкъщи, ако имат съмнение за инфектиране с коронавирусната инфекция.

Силно препоръчително е околните да носят предпазни маски, а домът трябва да се проветрява често. Ако тези препоръки се спазват, много вероятно е останалите в дома да не се заразят, допълни д-р Илиев. По думите му има случаи, в които за кратък период от време човек преболедува неколкократно инфекция с „Омикрон“.

Д-р Илиев изрази категоричното си мнение ,че трябва да се възстанови възможността личните лекари да изпращат пациентите си на безплатни PCR тестове за COVID-19.

Това е начинът, по който следим какво се случва. След като тази практика беше прекратена, нямаме реална представа за процента на болните. Виждаме, че има повишаване на броя на болните, но дали на ден са 500 или 10 хиляди, нямаме ясна картина, добави той. Това е голям проблем и един от уроците, които не научихме за повече от две години, каза още д-р Илиев. 

Коментари 35
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

35 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шестима загинали и девет ранени при руска атака в Запорожие

Шестима загинали и девет ранени при руска атака в Запорожие

Свят Преди 13 минути

Атакувано е инфраструктурно съоръжение в града

Земетресение разлюля полуостров Пелопонес

Земетресение разлюля полуостров Пелопонес

Свят Преди 42 минути

Трусът е станал в 02:37 часа

NOVA постави поредица от рекорди през октомври

NOVA постави поредица от рекорди през октомври

Любопитно Преди 1 час

Още в първия пълен месец от есенния сезон NOVA увеличи рекордно преднината си пред втората телевизия в класацията сред зрителите в активна възраст (18-59 г.)

<p>Смразяваща находка &ndash; 76 деца с разпорени гърди</p>

Намериха погребална могила със 76 деца принесени в жертва в Перу

Любопитно Преди 1 час

Децата са били погребани голи, с дрехите им оставени до тях

<p>Годзила навърши 70 години: На какви уроци ни научи?</p>

Годзила на 70 години: Какви уроци научихме от Краля на метафорите?

Любопитно Преди 1 час

В разгара на Студената война, Годзила се връща към първоначалната си роля на въплъщение на ядрената заплаха

10 причини, поради които Тръмп или Харис могат да спечелят

10 причини, поради които Тръмп или Харис могат да спечелят

Свят Преди 1 час

Прочетете аргументите защо всеки от тях може да има предимство в следващите редове

<p>Европа иска Харис, а България - Тръмп</p>

Изборите в САЩ: Европа иска Харис, а България - Тръмп

Свят Преди 1 час

Европа ще се изправи пред големи проблеми, ако Доналд Тръмп бъде преизбран за президент

Кои са най-големите мишени на Русия в Украйна с наближаването на зимата

Кои са най-големите мишени на Русия в Украйна с наближаването на зимата

Свят Преди 1 час

Военната помощ, от която Киев се нуждае, е несигурна. Страната на Володимир Зеленски се намира в един от най-трудните си моменти

Снимката е илюстративна

Кога ще стане ясно името на следващия президент на САЩ?

Свят Преди 2 часа

Тръмп или Харис - кой ще е следващият президент на Америка

Испанският град Пайпорта след наводнението

Британец разказва за ужаса в Испания: Чувах предсмъртните писъци на съседите

Свят Преди 2 часа

Седмица след началото на бедствието, испанският град изглежда като сцена от апокалиптичен филм на ужасите

Русия изстреля ракета "Союз" с два спътника

Русия изстреля ракета "Союз" с два спътника

Свят Преди 2 часа

Всеки от двата сателита тежи по 430 кг и ще работи в орбита на височина от около 820 км

„Уау! Тя е лидер!”: Генералният инспектор на Сан Франциско за работата си с Камала Харис (ВИДЕО)

„Уау! Тя е лидер!”: Генералният инспектор на Сан Франциско за работата си с Камала Харис (ВИДЕО)

Свят Преди 2 часа

Тери Уайли е генерален инспектор на Сан Франциско и се познава отдавна с кандидата на демократите

<p>Евакуират 16 000 души след изригването на вулкана&nbsp;в Индонезия</p>

Евакуират 16 000 души след изригването на вулкана Левотоби Лаки-Лаки в Индонезия

Свят Преди 3 часа

Той причини смъртта най-малко на 9 души, като разруши и хиляди къщи

,

Как жените екшън звезди са поразявали през вековете

Любопитно Преди 3 часа

Съществува погрешно схващане, че „екшън филмите“ са предимно за мъже, но жени екшън звезди и каскадьори има от самото начало на киното

Намерена ли е легендарната лилава роба на Александър Велики?

Намерена ли е легендарната лилава роба на Александър Велики?

Любопитно Преди 3 часа

Според древногръцкия писател Ефип от Олинт Александър се възползвал от привилегията си на пурпурен цвят почти всеки ден