Р аботодателските и синдикалните организации, с изключение на АИКБ и КРИБ, са подкрепили актуализирания проект на Постановление на Министерския съвет за определяне на условията и реда за изплащане компенсации на работодатели, преустановили работа поради обявеното извънредно положение, съобщи на брифинг вицепремиерът и председател на Съвета за тристранно сътрудничество Марияна Николова.
Тя уточни, че ще се направят някои корекции, в неделя ще бъде готов текстът на постановлението , който се очаква да бъде приет от Министерския съвет в понеделник.
В съобщение Асоциацията за индустриален капитал заяви, че "Широко прокламираната подкрепа от 60 %, всъщност е едва 23 %, а прекратилите дейност предприятия все едно няма да могат да се възползват от нея, тъй като им се поставят неизпълними за повечето от тях условия. Забранено им е да работят поради което нямат приходи, а се очаква да платят оставащите реално 77 %, за да получат от държавата работниците им 23 % от нетния им доход. Подкрепата ще ползват само онези, които имат пари кеш, нямат ликвидни затруднения и следователно не се нуждаят особено от нея и по този начин обществените средства няма да се инвестират ефективно и ефикасно в запазването на човешките ресурси".
Асоциацията настоява "размерът на подкрепа да бъде диференциран спрямо тежестта на негативното влияние на извънредните мерки върху дейността на предприятията, като най-интензивна подкрепа – компенсиране на възнагражденията и осигурителна ваканция, получат онези предприятия, които са преустановили напълно дейността си и интензитетът бъде намаляван пропорционално за онези, които запазват част от дейността си. Подкрепата за прекратилите дейността си предприятия трябва да бъде безусловна и да компенсира напълно доходите на работниците, получаващи минимални заплати, а интензитетът й да намалява, за средните и високи заплати".
България рискува да си вкара автогол заради COVID-19
КНСБ съобщи, че тристранният съвет е одобрил днес предложението им всички засегнати от настоящата криза сектори да имат право на подпомагане от държавата по схемата 60:40. Така отпада първоначално предложеният от правителството списък със субекти, които да имат възможност за подпомагане, съобщиха от пресцентъра на КНСБ.
Списъкът със секторите, които ще имат право на подпомагане, ще важи само в случаите, когато предприятието е спряло работа в резултат на издадените заповеди от здравния министър за затваряне на молове, ресторанти, игрални зали, кина и т.н.
Социалните партньори са възприели и предложението на КНСБ подпомагането да е допустимо при 20% спад на приходите от продажби. В този случай правителството ще избере между един от два възможни подхода - сравнение на оборотите от март тази година спрямо март 2019 г., както предложи конфедерацията, или на 1/12 от нетните продажби за миналата година, по предложение на АИКБ. Правителството ще прецени кой от двата равностойни като значимост подхода да бъде избран, за нас и двата са икономически издържани, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран в съобщението.
С цел прозрачност ще бъде създаден публичен регистър на всички предприятия, които ще получат финансиране по схемата.
Като част от постановлението Тристранният съвет е подкрепил и друга възможност за подпомагане на бизнеса - тя ще важи за предприятията, които работят на непълно работно време. Тази мярка предвижда пропорционално компенсиране на работниците според загубения от тях доход в резултат на намаленото работно време, но не повече от 60 на сто от възнаграждението им. "Смятаме, че приетите предложения ще дадат резултат и ще подпомогнат фирмите в тази трудна ситуация", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Радосвет Радев, председател на БСК, коментира, че "това постановление се занимава с възнагражденията на работещите. Подкрепата на икономиката не е само заплати. Не е само спасяване на хора. Подкрепата на икономиката включва цени на тока, осигуряване на транспортни коридори, работа на митниците и какво ли още не. Неща, за които ние не сме проронили и дума. Затова казвам, че това е първа стъпка. Ако не направим останалите стъпки, ние пишем некролога на българския бизнес".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!