М инистър-председателят Бойко Борисов проведе работна среща с Националния оперативен щаб, на която бе обсъдена актуалната епидемична обстановка с разпространението на COVID-19 у нас и мерките за поддържане на готовността на болниците да приемат и лекуват пациенти с новия вирус.
На разговора присъстваха също министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, министърът на финансите Владислав Горанов и министърът на икономиката Емил Караниколов.
Отново голям брой заразени с коронавирус у нас
Министър Ананиев докладва на премиера Борисов,
че на насрочена среща с Българския лекарски съюз ще бъде дискутирана корекция на цената на клиничната пътека за COVID-19, така че финансирането ѝ да е адекватно на полаганите грижи от медицинските екипи. Ще бъде обсъдена също и възможността цените на всички клинични пътеки да бъдат завишени с такава сума, че с нея да може да се покрива входящият тест за коронавируса на пациентите при постъпване в болница, независимо с какво заболяване, а не да е за сметка на болния или на лечебните заведения.
Огромен проблем с тестовете за коронавирус в България, алармира Д-р Николова
„Засилваме готовността на болниците за лечение на българите с коронавирус.
Трябва да свикнем да живеем с новата болест
и да сме подготвени за възможно най-тежкото развитие на ситуацията”, заяви по време на срещата министър-председателят Бойко Борисов.
Премиерът разпореди на здравния министър и на щаба да продължат изключително внимателно да следят и анализират данните на заболеваемостта у нас с цел възможно най-добра реакция на здравната ни система за опазване на здравето и живота на българските граждани.
БЛС: PCR тестването на пациентите е необходимост
Малко по-късно председателят на Надзорния съвет на НЗОК и заместник-министър на здравеопазването Жени Начева съобщи след среща с представители на Българския лекарски съюз:
„Увеличава се цената на клиничната пътека, по която се лекува COVID-19”.
От 1 август цената на клиничната пътека ще бъде 1200 лв, каза още Начева и допълни, че ще се повишат цените и на други пътеки в областта на инфекциозните заболявания. Обсъжда се и повишаването на цените на всички клинични пътеки.
Новият щам на коронавируса е в пъти по-заразен
Начева посочи още, че се обмисля повишаване на цената на клиничната пътека за физиологично раждане – да стане 1100 лева. Няма да се промени нивото на заплащане от страна на касата за цезарово сечение.
„Недопустимо е да се иска резултат от PCR тест за коронавирус преди хоспитализация на пациент”,
подчерта Начева. По думите ѝ се обмисля цената на теста до бъде включена в дадената клинична пътека, по която е приет за лечение пациентът.
Според Начева средствата са разчетени така, че парите на НЗОК да стигнат. Начева каза още, че се създава ред да не се случва болниците да искат от пациента направен PCR тест, а ангажимент на лечебното заведение е да се направи съответната диагностика.
„В момента няма задължение при прием на пациент в болница да се изисква от него да има направен тест за коронавирус”, подчерта проф. Николай Габровски, заместник-председател на съсловната организация.
„След днешните разговори се обединихме да бъде променена цената на клиничната пътека по такъв начин, че да се осигури защита на медицинския персонал и някакъв начин за тестване на пациента. Не се предвижда приетите в болница пациенти да плащат сами теста си”, добави той. „Не е редно тестът да е задължителен преди прием в болница”, каза проф. Габровски.
„Промените в цените на инфекциозните клинични пътеки биха били и стимул за колегите”, допълни проф. Габровски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!