В исоката цена на PCR тестовете е сериозен проблем за социално слабите хора и пенсионерите, а здравно неосигурените няма как да бъдат тествани по каналния ред с талон-направление.
Само преди дни пациент със съмнения за коронавурис с тежка дихателна недостатъчност и пневмония постъпва в болницата в Бургас. Мъжът е неосигурен и отказва PCR тест, защото не може да го плати. Бяга от болницата през прозореца. За съжаление същата вечер умира, въпреки опитите на лекарите да го спасят.
196 нови случая на COVID-19 в България за последното денонощие
„Направен е бърз имунологичен тест, който е отрицателен. Ако беше положителен тогава въпреки че не е осигурен той щеше да постъпи в болницата, в това състояние той не е за карантина, той е за активно лечение. И тогава ако не РЗИ, болницата щеше да плати теста”, посочва пред NOVA д-р Лъчезар Георгиев – зам.директор на УМБАЛ Бургас.
„Тези PCR тестове, когато ни се обадят от здравните заведения, че имат съмнения и искат да се изследва дадено лице съответно се предоставя тест с така наречения талон и направление за изследване за PCR тест. За съжаление много често се случва че здравнонеосигурените лица с този талон да няма как да бъдат обслужени”, отчита д-р Марияна Кофинова – гл.-секретар на РЗИ Бургас.
Общата цена на двата PCR теста е 240 лв., което е непосилна сума за много българи, особени ако са социално слаби.
„Половината от тези пациенти нямат финансови средства. Те при нас не могат да си платят потребителската такса, да не говорим за друго. И почва едно размотаване. Другият конфликт, който се създава е между нас и инфекциозното отделение. Ние ги пращаме, те ги връщат и им казват, отивай си при личния лекар. Аз лично имах доста такива случаи”, посочва д-р Анна Ангелова.
Лични лекари искат да назначават PCR тестове
„Безкомпромисното поведение на колегите от отделенията е явно. Няма милост. Искат PCR и това е. И пациентите стоят вкъщи. Какво става, кой носи отговорност, никой не знае. Имах случай на осигурени пациенти, които трябваше да постъпят в ТУБА с хронично заболяване и имаше изискване за PCR, за който чакаха две седмици, за да получат пенсиите да си платят теста”, обяснява д-р Емил Николов.
Общопрактикуващите лекари се надяват да им бъде позволено да издават направления за PCR тест. Такова в момента може да дава само специалист пулмолог. И освен това стойността на тестовете да се поема от НЗОК.
„Направихме допитване до НЗОК и се оказа, че те са заплатили 340 теста за близо месец”, коментира пред NOVA председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.
Той приветства решението, че НЗОК може да отпуска по 2400 PCR теста дневно.
„Не мога да разбера, защо лекар със съмнение, че пациент има COVID-19 не може да назначи тест и той да мине с направление. Това не ми е ясно”, казва зам.-председателят на БЛС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!