Е кипът на Клиниката по нефрология и трансплантация в столичната болница "Александровска" подаде колективна оставка. Решението за това идва след преструктурирането на отделенията заради коронавирус пандемията.
Кой и къде ще се грижи за бъбречно трансплантираните? Част от тях излязоха на протест днес пред Министерство на здравеопазването.
Преди дни медиците от диспансера по трансплантации подадоха колективна оставка, след решението да се преструктурират отделения заради COVID-пандемията.
Пациентите са категорични, че не преобразуването на клиниката ги тревожи, а фактът, че никой не им дава конкретна информация по случая. Ето защо те са решили протестът им да бъде под формата на символичен преглед под прозорците на министъра на здравеопазването.
"Имам двойна трансплантация. Първата през 2004 г., но след две седмици отхвърлих бъбрека и той трябваше да бъде изваден. Втората беше през 2013 г., а в началото на тази седмици трябваше да бъда на контролни изследвания в диспансера по трансплантация. Когато се обадих по телефона, те ми отговориха, че диспансерът не работи и ще бъде преместен. Не се знае кога ще работи. Въпреки това аз си пуснах изследвания, които сам заплатих, а днес ми излязоха резултатите. Те са лоши и имам нужда от спешно лечение", разказа Димитър Анастасов, един от протестиращите.
Той е дошъл пред сградата на здравното ведомство с плакат с надпис "Болен здрав носи", за да изрази недоволството си от създалата се ситуация.
"Тук съм, за да настоявам да бъде върнат диспансерът по трансплантация на старото място и колкото се може по-бързо да започне да работи отделението по нефрология и трансплантация, защото сигурно много хора като мен имат нужда от спешно лечение", допълни още мъжът.
Оставки в Александровска, какво следва
"Не мога да конкретизирам причината за колективната оставка, тъй като тя не е упомената. Моето мнение е, че това е заради необходимостта от физическо преместване на клиниката по нефрология на друго място, далеч от блока, където са хоспитализирани пациенти с COVID-19", обясни директорът на болницата проф. Борис Богов в ефира на NOVA.
Той увери, че това е временна мярка и изрази надежда, че клиниката ще се "завърне" в сградата след няколко месеца.
COVID-19 ще остави ли хронично болните без наблюдение
Проф. Богов добави, че не разбира действията на колегите си.
Той определи сигналите, че не се извършват изследвания, като фалшиви новини и потвърди, че тестовете никога не са спирали.
"Ако звъннете в клиниката, няма кой да ви вдигне, защото е затворена. Чисто физически телефоните ще бъдат преместени днес и ще се отговаря на тях. Компютрите, в които са програмите за пациентите, също ще бъдат преместени", увери проф. Богов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!