„Изискването за PCR за мен е абсолютно неадекватно на сегашната ситуация. PCR-ът не доказва, че в момента сме носители на антитела, а че носим вируса. В България има млади хора, които от лятото досега изкараха леко заразата с ковид и са носители на антитела. За да си подходящ за донор, трябва да си здрав и да имаш антитела. В момента връщат хора, защото имат положителен тест за антитела, но е и положителен PCR. Е няма как да имат, те са се срещали с вируса преди 5-6 месеца. Това трябва да се махне максимално бързо, още днес. Аз лично съм пратил поне 10 писма до министерството и до тях. Отговорът е: „Всеки момент ще го махнем”. И аз познавам човек, който е върнат, защото е нямал положителен PCR”.
Това заяви пред NOVA председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
„И нещо друго. Масово твърдят, когато отиде някой да дари плазма, че няма право да каже, за кого дарява. Това категорично обезсърчава много хора. Можеш да кажеш, но аз познавам поне 5 човека, на които са им заявили: „Нямаш право да кажеш, за кой даряваш”. Не може така. Трябва да можеш да кажеш за кой даряваш”.
Заради тези и други проблеми, въпреки че има опашки от желаещи да дарят, кръвната плазма с антитела срещу ковид-19 не достига.
Хематолог: В плазмата има 30 вида неутрализиращи тела
Даряването може да се направи само на две места в България, като и двете са в София – във ВМА и в Националния кръвен център.
„Пропуск в създадената организация не мисля, че има. Вчера дойдоха 50 човека, върнати са тези, които не отговарят на изискванията за дарители на кръвна плазма. Това са около 15-16 човека. Общо до 19 часа са дарили 21 души, няма върнат човек”, коментира директорът на Кръвния център д-р Николай Николов.
Той смята, че разкриването на още центрове за даряване на кръвна плазма в страната ще бъде възпрепятствано от липсата на обучен персонал.
Какво научиха лекарите от борбата с коронавируса
„Нашият въпрос е защо в страната има само два апарата за даряване на кръвна плазма. В Германия например в един регион с 3 млн. жители има 100 апарата. Тези апарати не са скъпи, но е взето решение преди месеци да са само 2. Апаратът, нов е 50 хил. лв. Стар, който също може да се използва, е 10-15 хиляди лв.”, заяви д-р Павлина Михайлова от Сдружение за лечение на коронавирус с кръвна плазма. Заедно с Българския лекарски съюз Сдружението поде инициатива за популяризирането на подобен вид лечение.
Излекувани от COVID-19 станаха донори на плазма
Според д-р Михайлова персонал може да се обучи лесно, затова от Сдружението апелират в отворено писмо до премиера и министъра на здравеопазването във всеки областен център да бъде разкрит пункт за даряване на плазма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!