В ече имаме възможността да предвидим как и накъде ще мутира коронавирусът. Може да се изчисли кои са най-вероятните мутации и да се създадат средства, например ваксини, които са за тези варианти на вируса, които биха били най-заразни и опасни в бъдеще.
Това заяви пулмологът и депутат от ПГ на "Демократична България" д-р Александър Симидчиев в ефира на NOVA.
Коронавирусът у нас: Отново близо 10 хил. нови случая
"Вече имаме възможността да предвидим какво ще се случи с вируса. Знае се кои части от него ще мутират най-интензивно и какви са посоките на еволюция. На базата на това, което знаем до момента, можем да предвидим накъде ще тръгне самата мутация", обясни той.
"Това е много позитивно, защото този процес става предвидим и управляем", допълни Симидчиев.
По думите му в държави, в които има по-ниско ниво на заразяване или не толкова тежко боледуване, мерките могат да бъдат отхлабени.
ЕМА одобри хапчето на "Пфайзер" за лечение на COVID-19
"При нас за съжаление това, което се получава е, че населението все още остава рисково за тежко боледуване и за висока скорост на разпространение на вируса", коментира пулмологът.
Във връзка с нивото на ваксинация у нас, той каза: "Смисълът е ние да се пазим като общност, а когато тези, които искат да пазят другите са около една трета от всички, които подлежат на разпространение на заразата, не можем да се отворим така, като други държави като Англия и Израел, защото там голяма част от обществото е защитено. При нас не е така и затова се налагат ограничителни мерки", посочи той.
Препълнени COVID отделения в Благоевградско
"Още в началото на въвеждане на мерките и ваксините, действията на редица хора доведоха до разколебаване на обществото. В момента колкото и да искаме, не можем да наложим мерките, защото 2/3 от хората са против тях и против ваксините", каза още Александър Симидчиев.
Търсят се доброволци, които умишлено да се изложат на COVID-19 в името на науката
"Вярвам, че заради високите нива на заразност при Омикрон, доста хора ще се заразят. Въпросът е дали това ще доведе до значим имунитет и дали вирусът няма да мутира. Не говоря за мутация в България, защото сме малка популация, а за това да внесем отвън мутирал вариант, най-често сред хора с по-нисък или недостатък в имунитета, каквито са тези в Южна Африка например", добави пулмологът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!