П улмологът д-р Александър Симидчиев заяви пред БНР относно разхлабването на мерките, което започва от днес, д-р Александър Симидчиев уточни, че неговият подход би бил „малко по-устойчиво поведение”, защото промените в броя на болните нагоре или надолу трябва да се проследява в по-устойчива тенденция.
Почти 800 човека са в интензивно отделение, а над 10 хиляди са хоспитализираните – това са параметри, които говорят, че здравната система все още е напрегната, даде пример Симидчиев и подчерта, че регистрираните случаи са само върхът на айсберга.
Александър Симидчиев е привърженик на стратегията „COVID нула”
– изличаването изцяло на пандемията на територията на България.
„Стратегия, която се базира на това да прекратим епидемията, а не да играем на пинг-понг”, обясни експертът.
„При тези темпове на ваксинация не можем да изградим колективен имунитет, защото позволяваме на вируса да се размножава и да се променя”, категоричен е пулмологът.
Пулмологът, който ще бъде депутат от „Демократична България” заяви, че са направили стратегия, която е свързана с това как да можем да се справяме и ще я внесем в Народното събрание.
Стратегията предвижда законодателни промени за ясно разписани правила и предварително зададени критерии при въвеждането на извънредно положение, посочи Симидчиев. „Хората да имат предвидимост, всички заедно
да се хванем за ръце и да намалим инфекциозността
на този вирус до под 10 пациента на ден”, каза още той.
Академик Богдан Петрунов подкрепи пред БНТ мнението, че скоро няма да има колективен имунитет:
„Лятото още няма да имаме колективен имунитет, най-рано можем да го изградим в края на годината. Трябва да имаме 60-70% ваксинирани, а даже се говори за80-90% имунизирани, за да имаме колективен имунитет”.
Смесването на ваксини от различни видове е неправилно. Това смята имунологът акад. Богдан Петрунов. Той е убеден, че всеки, който е с първа доза на „Астра Зенека”, трябва да си сложи и втората. „Случаите на тромбози при оксфордската ваксина са толкова малко, че са в процента на предвидимата медицинска практик”а, каза още академик Петрунов.
Академикът подчерта, че имунитетът се гради не само на база антителата, а основно на клетъчния имунитет,
„така че ако преболедувалите имат добър клетъчен имунитет, няма проблем. Изследванията доказват, че при преболедувалите клетъчният имунитет е добър. Те спокойно могат да се имунизират”, заяви акад. Богдан Петрунов.
„Хората няма смисъл да ходят да си тестват антителата, това нищо не може да им каже, тъй като голяма част от антителата не са функционални, т.е. не са неутрализиращи антитела”, каза акад. Петрунов. Академикът поясни, че антителата само показват, че организмът им е имал контакт със съответния вирус и не трябва да ги успокоява голямото количество антитела в организма.
„Никой, прекарал вируса, няма антитела след 8-ия месец”,
каза акад. Петрунов.
Около 3,5% от хората по света не могат да се разболеят или много трудно се разболяват поради това, че имат много високо ниво на отделяне на интерферон.
COVID-19: Спад на новите случаи, отново десетки жертви
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!