В понеделник министър-председателят Кирил Петков призова бизнеса да въведе зелен сертификат. По време на събитието Powers Summit, на което премиерът бе специален гост, Петков заяви:
"От днес нататък трябва да вдигнем нивото на ваксинация, ако искаме бизнесът да е отворен, децата да са на училище. Моята първа заповед днес ще е всеки в Министерски съвет да влиза със зелен сертификат, надявам се това да стане и в министерствата. Направете това и във вашия бизнес", каза Петков.
Кирил Петков: Ще анализираме защо КЕВР вдига цените на тока, водата и газта
Днес социалният министър Георги Гьоков заяви в интервю, че "не може зеленият сертификат да важи за едни сфери, а за други не. Рано или късно ще се наложи да уравним нещата".
"Българите се съпротивляват за сертификата, защото не разбират за какво става на въпрос. Те го свързват пряко с ваксинирането. Документът обаче важи и за преболедували, и за хора с антитела", казва Гьоков. Според него бизнесът би се съгласил с въвеждането на документа.
Георги Гьоков за зеления сертификат: Българинът трябва да бъде убеждаван, не насилван
А какво коментира бизнесът по темата?
"Уважение към всичко, което постигна Кирил Петков - голяма част от бизнеса го подкрепя. Безспорно, идеята да продължи борбата с COVID-19 и да я сложи като приоритетна идея е правилна. Вчерашното му предложение, не само според мен, искреното желание да се повиши броя на хората със зелен сертификат, чрез бизнеса - би довело до отрицателен ефект", смята собственикът на верига магазини Мариан Колев. Заедно с Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България, двамата коментираха темата в предаването "Здравей, България" по NOVA.
"Какво показа нашият опит - първите дни от въвеждането на зеления сертификат правихме активни усилия да убеждаваме нашите служители, че това е правилното. Ефектът беше почти никакъв", уточни Колев.
По думите на Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България държавата трябва да даде "добрия пример".
"Тя е най-големият работодател. Всеки пети българин работи в публичния сектор. Общо 556 000 работници и служители получават заплати от държавата", коментира той.
"Нека държавата да въведе задължителен зелен сертификат за достъп до работни места на държавните служители, тези от публичния сектор и да видим какъв ще бъде ефектът", призова още Иванов.
Той даде и съвет на министър Асен Василев - "да въведе задължителна ваксинация на държавните служители и тогава доброволно ще получи повече от 30 000 молби за напускане", обясни представителят на АИКБ.
Иванов е категоричен, че методите на принудата трябва да следват методите на убеждаването.
"Трябва да бъде проведена мащабна обществено-информационна кампания, в която да се информира обществото за ползите от ваксинацията и вредите от неваксинацията", допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!