П репитанието на 1,6 милиарда работници в сивата икономика, т. е. половината трудещи се в света, е силно застрашено от пандемията от коронавирусa. Това предупреди Международната организация по труда (МОТ), предаде БТА.
Тя носи глад, страдание и смърт
Трудещите се в света са 3,3 милиарда и от тях 2 милиарда работят неформално в нерегистрирани компании. Този икономически сектор понесе тежък удар от ограничителните мерки, наложени заради коронавируса, тъй като тези хора често работят в браншовете, които бяха най-тежко засегнати, според МОТ.
Помпео: Няма следа от Ким, има риск от глад в Северна Корея
"За милиони работници липсата на доходи означава и липса на храна, на сигурност и на бъдеще... С развитието на пандемията и кризата на трудовия пазар, нуждата да се защитят най-уязвимите, става още по-неотложна", подчерта ръководителят на организацията Гай Райдър.
По този повод репортер на Би Би Си дава думата на засегнати хора от четири страни, които да разкажат как пандемията се отразява върху препитанието им.
Lockdown with no benefits - no furlough, no food banks, even no fridge - it's a whole different ball game.
— Stephanie Hegarty (@stephhegarty) April 30, 2020
This group of people is a tiny representation of the 1.6 billion that are going through this.
And they're terrified.https://t.co/lbrqHT8SmT
В репортажа се казва, че пандемията не третира хората по еднакъв начин.
ООН: Светът рискува гладна смърт заради COVID-19
В Мексико Сити, Роса, която е чистачка, показва какво има в хладилника си. Тя и дъщеря ѝ са освободени от работата си като чистачки, без да получат възнаграждение за труда си. Сега те разчитат на хранителна банка.
"Ние, тези, които сме на дъното, се нуждаем от помощ. Знаем как да работим, знаем как да изкарваме прехраната си, но в момента къде и как да го правим?", пита със сълзи на очи тя.
Друг проблем остава как да успеят да запазят жилищата си. Дъщерята на Роса казва:
"В неделя платихме наема и сега трябва да започнем да спестяваме за следващия месец, но без работа - как ще успеем да го направим? Няма работа, а дори да има - те не се нуждаят от никого до месец май или юни. Но разходите не могат да чакат", казва тя.
Глад в Сицилия, въоръжена полиция пази супермаркетите от грабежи
Правителствата по целия свят имат планове как да помогнат на хората, които са изключително бедни. Но помощта не винаги идва достатъчно бързо. И не винаги има хранителни банки, които да запълнят празнината.
В столицата на Бангладеш - Дака, репортерът на Би Би Си ни среща със Сахил, който е шофьор на рикша:
"Колко дълго мога да стоя, без да правя нищо? Аз съм единственият, който изкарва прехраната в нашето семейство. Нямам никакви спестявания и сега, за да живея, трябва да върша много по-тежка работа", казва той.
Животът може да бъде въпрос на избор между това да уважаваш карантината или да се опитваш да оцелееш, разказва репортерът на Би Би Си.
Свещеник дари половината си заплата на Спешна помощ в София
"Отиваме до магазина, но не можем да си купим нищо. Не можем да съхраняваме нищо, както го правят богатите хора. Дори не можем да си помислим да купим риба или месо. Ще умрем от глад, ако тази ситуация продължи. Много сме изплашени", споделя една от работничките във фабрика за облекла.
От видеото става ясно, че жената е напуснала града и е отишла в селото на своите родители, където би могла да отглежда нещо, за да се изхранва.
Ето каква е ситуацията в Лагос, Нигерия, където един шофьор разказва следното:
"Както може да видите, в кухнята не е останало нищо. В цялата къща няма нищо за ядене. Навсякъде е празно, тенджерата е празна".
Нова Зеландия обяви победа над коронавируса
"Той няма пари, няма храна, няма нищо за него, за семейството му, за дъщеря му. Затова му помогнах с малкото, с което мога", казва негова позната. Мъжът може да разчита на приятелите си в момента, но те също се справят доста трудно. Досега те не са получили нищо от правителството.
В Керала, Индия, една домакиня няма достъп до местния пазар, заради ограниченията по време на изолацията. А да съхранява храна вкъщи за нея не е опция.
"Никога не сме имали проблеми, заради това, че нямаме хладилник, защото взимахме пресни продукти всеки ден. Тези, които имат хладилник, могат да купуват в големи количества и да ги съхраняват. А при нас зеленчуците се развалят много бързо", завършва разказа си тя.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!