В се още няма решение да отпадне зеленият сертификат за наличие на антитела, но такава възможност се обсъжда. Това стана ясно от коментар на здравния министър Асена Сербезова пред журналисти в парламента след участието й в парламентарния контрол.
Пред медиите Сербезова определи правилата в България относно пандемията като едни от най-либералните. Тя посочи, че евентуална промяна за зеления сертификат ще има, ако бъде направено предложение от експертния съвет по надзор на имунопрофилактиката, здравния контрол и главния държавен здравен инспектор.
На този етап няма такова, посочи Сербезова.
Тя коментира, че не се обсъжда включването на допълнителни обекти, за които да важи изискването за зелен сертификат.
Във връзка с представения в четвъртък Национален оперативен план за справяне с COVID-19, министърът обясни, че процентът на заетост на интензивните легла се дава от Регионалните здравни инспекции /РЗИ/. По думите ѝ освен бройката на интензивните легла като приоритет се извежда и заболеваемостта на медицинските специалисти. В плана България е разделена на шест клъстера.
Предстои на сайта на Министерския съвет да бъде публикувана карта със съответната информация за модела, който ще се следва при управлението на пандемията.
Регистрираните към 22 декември миналата година повторно заразени с COVID -19 са 4692 души, посочи още министърът на здравеопазването.
От началото на пандемията до 11 януари 2022 г. 787 178 души са били диагностицирани с COVID-19, като 485 448 от тях са били установени с PCR тест, а 301 730 - с бърз тест. Хоспитализираните са били 211 429 души. Починали от коронавирусната инфекция до тази дата са 31 672, допълни министър Сербезова.
Статистически данни за общия брой извършени аутопсии се събират и обобщават от Националния център по обществено здраве и анализи въз основа на годишни отчети на болниците, като отчетите не съдържат информация за установената по време на аутопсия причина за смъртта, а само за общия брой извършени аутопсии. По данни на Центъра, през 2020 г. в страната са били извършени 3645 аутопсии на починали от различни заболявания. Данните за 2021 г. се обработват и ще бъдат публикувани през юни 2022 г., посочи министър Сербезова.
От март 2020 г. до 30 декември 2021 г. са били одобрени за плащане на болниците 236 818 376 лв. по клинични пътеки за лечение на COVID-19.
В регистъра на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" не е било установено наличие на данни за случаи, при които близки на починали лица са били принуждавани да се съгласят починалият им роднина да е отчетен като болен от COVID-19 или на опити починали от други заболявания да бъдат отчитани като починали или болни от COVID-19, добави министър Сербезова.
Заболеваемостта от COVID-19 в страната на двуседмична база е 906 на сто хиляди души население. Това показват днешните данни на Националния център по заразни и паразитни болести.
Само област Кърджали е в жълта зона по ниво на заболеваемост - от 100 до 250 на сто хиляди души население.
Областите Добрич, Шумен, Разград и Търговище са в червена зона, а останалите области са в тъмночервена зона, където заболеваемостта от коронавирусната инфекция е над 500 на сто хиляди души население.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!